18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

TVN i Polsat wyłączone!

Mokry sen prezesa się spełnił. TELEWIZORY ODBIERAJĄ TYLKO TVP

Emilia Waszczuk
27.06.2022  16:17
Miliony Polaków odcięte od TVP i Polskatu. Telewizory odbierają tylko TVP
Miliony Polaków odcięte od TVP i Polskatu. Telewizory odbierają tylko TVP Fot: Bartlomiej Magierowski/East News, Piotr Molecki/East News

Spełniło się wielkie marzenie Jarosława Kaczyńskiego. Miliony Polaków zostały odcięte od telewizji komercyjnych i mogą oglądać WYŁĄCZNIE prorządową TVP.

W poniedziałek w życie wszedł ostatni etap zmiany telewizyjnego systemu nadawania. PiS we współpracy z UKE tak zakręcili przy wprowadzaniu nowych przepisów, że odcięli milionom Polaków dostęp do stacji komercyjnych. Spełnił się mokry sen prezesa - obywatele mają dostęp wyłącznie do kanałów TVP!

Zmiana systemu nadawania trwa już w Polsce od kilku miesięcy i przeprowadzana jest w kilku etapach. Każdy z nich obejmuje kilka województw, więc część odbiorców straciła dostęp do takich kanałów jak TVN czy Polsat już we wcześniejszych miesiącach. Od 27 czerwca zmiany obejmują też ostatnich kilka regionów.

Telewizory Polaków odbierają tylko TVP

Co się właściwie stało? Telewizja w Polsce nadawała dotąd w standardzie DVB-T, wyczerpujące się możliwości starego systemu wymogły jednak duże zmiany i trzeba było "przeskoczyć" na nowszy standard DVB-T2/HEVC. Zmiany oczywiście niosą ze sobą dużo dobrego - obraz i dźwięk będą przesyłane w dużo lepszej jakości i rzadziej mają się przycinać. Na minus zalicza się fakt, że aby odbierać telewizję, trzeba mieć albo nowy telewizor (wyprodukowany po 2015 roku), albo specjalny dekoder. O sprzęt nie muszą martwić się użytkownicy kablówki, a jedynie osoby korzystające z telewizji naziemnej.

Teraz okazuje się, że bez nowych telewizorów i specjalnych dekoderów w Polsce skończyło kilka milionów gospodarstw domowych. W dużej mierze są to mieszkańcy wsi i ludzie biedni, których nie stać na zakup sprzętu. Co się z nimi stało? Wszyscy zostali odcięci od telewizji komercyjnej, w tym TVN, Polsatu, Polo TV czy Puls. mają za to pełny dostęp do kanałów TVP (poza TVP ABC).

PiS specjalnie odcięło Polakom telewizję?

Czemu tak? Bo Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dogadało się z UKE i wynegocjowało, by TVP nie musiała jak inne telewizje przechodzić na nowy standard. Na zmianę dostali dużo więcej czasu - muszą to zrobić do końca 2023 roku. Co znamienne, jesienią 2023 w Polsce odbędą się wybory parlamentarne. Kilka milionów Polaków będzie do tego czasu czerpać informacje o świecie i sytuacji w Polsce wyłącznie z TVP...

Dlaczego zaś Polakom wyłączono TVP ABC? To albo pomyłka, albo wybranie "większego dobra" kosztem dzieci. Telewizje nadające w Polsce podzielone są na grupy, po kilka w jednym "multiplexie". Wszystkie multiplexy poza "MUX-3" zostały zmuszone do przejścia na nowy standard nadawania.
"MUX-3" to zaś zbiór kanałów Telewizji Polskiej - TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP Sport HD, TVP3, TVP Historia i Sprawdzam TV. W grupie tej nie ma TVP ABC - kanał należy do multiplexu "MUX-1", razem z Eska TV, Polo TV, Stopklatką czy TV Trwam. Wszystkie te telewizje osoby bez nowych odbiorników straciły.