18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Taktyka Kaczyńskiego przestaje działać. Sondaż poniżej oczekiwań

Bartłomiej Ciepielewski
11.01.2021  08:06
To koniec PiS?
To koniec PiS? Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Prawo i Sprawiedliwość w najnowszym sondażu nadal zajmuje fotel lidera, jednak Jarosław Kaczyński ma coraz więcej powodów do niepokoju. Przywieziona do kraju szczepionka przeciw COVID-19 wcale nie poprawiła nastrojów społecznych, a oczekiwanego wzrostu poparcia nie widać. To początek końca Zjednoczonej Prawicy?

Według najnowszego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" PiS stale prowadzi, ale od grudnia poparcie partii Jarosława Kaczyńskiego nie uległo poprawie.

Wyniki ostatniego badania wskazują na 33,2 proc. poparcia dla Zjednoczonej Prawicy. Na drugim miejscu plasuje się KO z wynikiem 20,6 proc., a nieco dalej Ruch Szymona Hołowni, na którego zagłosuje 12,6 proc. badanych.

Zaraz za podium znalazła się Lewica, zdobywając 7,7 proc. głosów. Do Sejmu trafiłaby jeszcze Konfederacja z poparciem 6,4 proc., a także Koalicja Polska, która otrzyma 5,2 proc. głosów. Bez mocnego koalicjanta, Jarosław Kaczyński może powoli pakować walizki.

Opozycja planuje zjednoczenie?

Coraz więcej mówi się o zjednoczeniu opozycji, która miałaby utworzyć dwa lub maksymalnie trzy duże bloki. Wariant ten rozpatrzono podczas najnowszego sondażu.

Na podium nadal utrzymałby się PiS z wynikiem 32,7 proc., ale tuż za plecami deptałaby koalicja PO-Nowoczesna-Lewica, osiągając 30,5 procent poparcia. Na trzecim miejscu znalazłby się blok PSL i Szymona Hołowni - 14,5 proc., a na końcu Konfederacja z 7,5 - procentowym poparciem.

Obserwatorzy wskazują, że możliwe jest także porozumienie na linii PO-PSL-Hołownia, przy oddzielnym bloku Lewicy. Zarząd Koalicji Polskiej podkreśla jednak, że tworzenie jednej dużej listy działa na korzyść Jarosława Kaczyńskiego.

Prawo i Sprawiedliwość ma twardy orzech do zgryzienia, gdyż stare, sprawdzone chwyty przestają już działać, a frustracja obywateli narasta. Niepewne wyniki podsycają także konflikt wewnątrzpartyjny, zatem scenariusz przewidujący rozpad rządu nadal jest traktowany jako jedna z możliwych opcji.

Przeczytaj więcej
Komentarze