18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Polacy im zapłacą

Terlecki ogłasza kolejne podwyżki pensji polityków

31.07.2021  12:29
Terlecki zapowiada kolejne podwyżki dla polityków. Duda też skorzysta
Terlecki zapowiada kolejne podwyżki dla polityków. Duda też skorzysta Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Bezczelność? Pogarda? Szyderstwo? Bandytyzm? Przyznajemy, nie wiemy jak określić kolejne decyzje PiS. Ledwo Andrzej Duda podpisał rozporządzenie podnoszące wynagrodzenie polityków 60%, a Ryszard Terlecki już zapowiada kolejne podwyżki pensji. Tym razem więcej pieniędzy dostanie m.in. prezydent.

Ile zarabiają politycy w Polsce? Andrzej Duda stwierdził, że ZA MAŁO, a ich „sytuacja jest dramatyczna”, więc podpisał rozporządzenia dające im ogromne podwyżki. Na tym jednak nie koniec, bo wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) na Twitterze ogłosił, iż jest już gotowy projekt ustawy o podwyżkach dla wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych, a także dla Prezydenta RP i byłych prezydentów. Projekt ustawy zostanie złożony już w poniedziałek rano.

Będą kolejne podwyżki pensji polityków. Terlecki zapowiada projekt ustawy

Jeśli chodzi o obecne podwyżki wynagrodzeń parlamentarzystów, PiS starał się je ukryć i finalnie przeszły nawet bez głosowania w Sejmie. Wystarczył jedynie podpis prezydenta. Sądząc po wypowiedzi Terleckiego, rząd wie, że obywatele i tak nic im nie zrobią, więc politycy PiS mogą być swobodnie bezczelni bez żadnych ogródek.

Nie było żadnych wątpliwości, że osoby, które pełnią funkcję wiceministrów, czyli podsekretarzy stanu, zarabiają niewspółmiernie mało. Ich pensje nie zmieniły się od ponad 20 lat. To jest sytuacja dramatyczna. Trudno było znaleźć kogoś na te stanowiska. U mnie, w Pałacu Prezydenckim, nie mam ani jednego podsekretarza stanu, dlatego że to wynagrodzenie było tak niskie. Gdy ktoś opuszcza rodzinne strony i musi przenieść się do Warszawy - tu musi płacić za mieszkanie - to wszystko powodowało, że wynagrodzenie było niewspółmiernie niskie do tego, jaki był zakres obowiązków, jaka była odpowiedzialność, jakie decyzje trzeba było podejmować. Ludzie chcieli uciekać do prywatnych firm – wyjaśnił Andrzej Duda w Polsat News.

Miesięczne pensje brutto po podwyżkach na niektórych stanowiskach (źródło Polsat News): 

  • Marszałek Sejmu, marszałek Senatu, premier - wynagrodzenie zasadnicze: 15 532,16 zł; dodatek funkcyjny: 5 010,37 zł;
  • Wicemarszałek Sejmu, wicemarszałek Senatu, wicepremier, prezes NIK - 14 279,57 zł; 4 008,30 zł;
  • Szef Kancelarii Prezydenta, minister, RPO, szef Kancelarii Sejmu, szef Kancelarii Senatu, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, prezes IPN, wiceprezes NIK - 14 029,05 zł; 3 757,78 zł;
  • Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta, zastępca szefa Kancelarii Sejmu, zastępca szefa Kancelarii Senatu - 13 349,07 zł; 3 578,84 zł;
  • Sekretarz stanu, kierownik Krajowego Biura Wyborczego - 12 597,52 zł; 3 435,69 zł;
  • Podsekretarz stanu (wiceminister) - 12 597,52 zł; 3 435,69 zł;
  • Prezes Narodowego Banku Polskiego - 15 532,16 zł; 5 010,37 zł. 

logo Tu się dzieje