18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

ups

Wielki triumf Trzaskowskiego. Duda się zlęknie

Emilia Waszczuk
13.04.2021  11:22
Ranking zaufania. Dramat Andrzeja Dudy
Ranking zaufania. Dramat Andrzeja Dudy Fot: WOJTEK RADWANSKI/AFP/East News

Koniec Andrzeja Dudy? Prezydent powoli znika z życia publicznego, a Polacy typują nowego lidera. Rafał Trzaskowski dopiął swego - pokonał głowę państwa.

Andrzej Duda ma poważne powody do niepokoju. Latem ledwo wygrał wybory prezydencie, w których władzy omal nie pozbawił go Rafał Trzaskowski, a teraz znów czuje oddech przeciwnika na karku. Prezydent osiadł na laurach i zapomniał, że po coś ten stołek piastuje - powinien rządzić, nie rządzi. Zamiast tego jeździ na nartach, chadza na imprezki i wozi się rządowym samolotem jak prywatną taksówką. A skoro tak, to i poparcie obywateli zaczyna coraz mocniej tracić.

Pierwszy raz w historii przedłużonej prezydentury Andrzej Duda spadł z piedestału. Prezydent stracił miano najlepszego, cieszącego się największym zaufaniem Polaków polityka. Co gorsza, stracił je na rzecz Rafała Trzaskowskiego. Ta zmiana musi go koszmarnie boleć.

Dokonało się. Andrzej Duda przegrywa z Rafałem Trzaskowskim

To pierwszy raz od dwóch lat, gdy na pozycję lidera wskakuje polityk opozycji. Ostatnio taka sytuacja wydarzyła się w lutym 2019 roku, gdy najwyższe zaufanie notował Donald Tusk. Od dawna też Andrzej Duda nie zleciał ze stołka, a teraz zalicza bolesny upadek. Byłemu liderowi ubyło aż 4,2 procent w rankingu zaufania, dziś prezydent notuje poparcie rzędu 38,7 procent.

Rafał Trzaskowski cieszy się zaufaniem najwyższym, to aż 40,6 procent. Jemu wprawdzie też spadło, ale nie aż tak, jak Andrzejowi Dudzie. W stosunku do ostatniego miesiąca prezydent Warszawy notuje zmniejszenie zaufania o 2,3 pkt.

Kto jeszcze i jakim zaufaniem może cieszyć się u obywateli? Na trzecim miejscu plasuje się premier Mateusz Morawiecki (37,8 proc), za nim Władysław Kosiniak-Kamysz (36,9 proc.). Adamowi Niedzielskiemu ufa 34,5 proc. badanych, a pretendującemu do przejęcia władzy w Polsce Szymonowi Hołowni 34,4 proc.

Za obdarzenie go zaufaniem w mediach społecznościowych podziękował lider rankingu, Rafał Trzaskowski. Włodarz stolicy jest z siebie wybitnie dumny.

Zaufanie to w polityce i w samorządzie rzecz najważniejsza. Tylko na nim możemy budować prawdziwą wspólnotę. Dziękuję za Wasze zaufanie i pracujemy dalej! Powoli już z ratusza. Każda zima w końcu mija - napisał na Twitterze.

Inni politycy z jakiegoś powodu milczą...

Ranking braku zaufania. Dramat prawicy

Co miesiąc pracownia IBRIS sprawdza dla Onetu nie tylko zaufanie do polityków, ale też zaufania brak. I tu zaczyna się robić ciekawie - rządząca dziś w Polsce prawica przeżywa trzęsienie ziemi.

W rankingu nieufności zdecydowanie wygrywa szef Solidarnej Polski - Zbigniewowi Ziobro NIE UFA aż 66,3 procent badanych. Drugi jest niemianowany prezes Polski Jarosław Kaczyński. Szefowi PiS nie ufa aż 63, proc. Polaków.

Zaraz za prawicowymi liderami kroczy Jacek Sasin, któremu zmarnowanie 70 milionów złotych na wybory kopertowe, przyniosło brak zaufania rzędu 56 procent!

Czytaj także
Przeczytaj więcej