18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

będzie ciężko

Trzaskowski NIE MA SZANS W WYBORACH? Musi zdobyć miliony głosów

29.06.2020  17:55
Rafał Trzaskowski przegra wybory?
Rafał Trzaskowski przegra wybory? Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Rafał Trzaskowski i Andrzej Duda zmierzą się ze sobą w drugiej turze wyborów. Czy dojdzie do zmiany prezydenta? Będzie ciężko.

28 czerwca w Polsce przeprowadzono wybory prezydenckie i już wiadomo, że potrzeba będzie drugiej tury. O władzę zawalczą dotychczasowy prezydent Andrzej Duda i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Kto zwycięży?

Według niepełnych wyników PKW (z 99,9 procent z obwodowych komisji wyborczych) Andrzej Duda zdobył w pierwszej turze poparcie aż 8 mln 412 tys. osób. Jego konkurent Rafał Trzaskowski przekonał d siebie 5 mln 845 tysięcy osób. Aby wygrać, musi się wziąć ostro do pracy.

Trzaskowski nie ma szans?

Aby dogonić Andrzeja Dudę, Rafałowi Trzaskowskiemu potrzeba aż 2,2 mln głosów więcej, aby jednak spokojnie wygrać, musi mieć nawet około trzech milionów dodatkowych "krzyżyków" na kartach wyborczych. Skąd je wziąć? Polityk musi przekonać do siebie kontrkandydatów, którzy do drugiej tury nie weszli, oraz ich wyborców. A to czy mu się uda, wcale nie jest pewne.

Szymon Hołownia, Krzysztof Bosak, Władysław Kosiniak-Kamysz i Robert Biedroń zdobyli łącznie około 5 milionów głosów poparcia. Za kim w drugiej turze pójdą ich wyborcy? Rafał Trzaskowski musiałby przekonać do siebie co najmniej połowę z nich, a to bardzo różnorodna grupa ludzi. Walka będzie naprawdę zacięta, a wynik ciężki do przewidzenia.

Przeczytaj więcej
Komentarze