18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wszystko jasne

Trzecia dawka szczepionki w Polsce. Rząd zdecydował

27.08.2021  15:41
Trzecia dawka szczepionki
Trzecia dawka szczepionki Fot: Mateusz Grochocki/East News

Rada Medyczna zdecydowała w sprawie przyjmowania przez Polaków trzeciej dawki szczepionki na Covid-19. Sytuacja jest już zupełnie jasna. Co czeka nas na jesieni?

Na początku tegorocznego lata Polacy faktycznie ruszyli na szczepienia przeciw Covid-19, a pandemia wyhamowała. Przez ostatnie miesiące mogliśmy delikatnie odetchnąć, ale nie potrwa to wiecznie. Do kraju nadciąga czwarta fala pandemii koronawirusa. Zdaniem Adama Niedzielskiego będzie się ona wiązała z ponownym wzrostem liczby przypadków zachorowań na Covid-19. Polityk przewiduje, że zakażać może się nawet 15 tys. osób dziennie.

Trzecia dawka szczepionki w Polsce

W takiej sytuacji Rada Medyczna działająca z ramienia rządu musiała pochylić się nad koniecznością przyjmowania trzeciej dawki szczepionki na Covid-19. Informację o tym przekazał właśnie Adam Niedzielski.

Trzecia dawka szczepionki przeciw Covid-19 z akceptacją Rady Medycznej

– mówił w piątek po południu minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak ogłosił na konferencji w Szczecinie — dawkę przypominającą preparatu mieliby przyjmować na początek m.in. chorzy na raka, nosiciele wirusa HIV, czy osoby dializowane.

Jeżeli chodzi o termin podania tej trzeciej dawki, to on jest ustalony jako nie wcześniej niż 28 dzień od zakończenia podstawowego cyklu szczepień. (...) W najbliższym czasie, myślę, że zrobimy to od 1 września, te osoby będą mogły mieć taki dostęp

- powiedział na konferencji prasowej.

Poniżej przedstawiamy siedem grup, które Rada Medyczna uznała za potrzebujące trzeciej dawki szczepionki na Covid-19. Są to osoby, które:

  1. otrzymują aktywne leczenie przeciwnowotworowe, 
  2. po przeszczepach, które przyjmują leki immunosupresyjne, 
  3. po przeszczepie komórek macierzystych w przeciągu ostatnich dwóch lat,  
  4. z umiarkowanymi lub ciężkimi zespołami pierwotnych niedoborów odporności, 
  5. zakażone wirusem HIV
  6. przyjmujące specjalistyczne leki, które mogą hamować odpowiedź immunologiczną 
  7. pacjenci dializowani

Myślicie, że Ci Polacy faktycznie znowu ruszą do punktów szczepień?

Zobacz także
Czytaj także
Przeczytaj więcej