18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Były premier masakruje partię rządzącą

Tusk krytycznie o PiS: to ciamajdy, wszystko im wypada z rąk

Kamil Kacperski
28.05.2020  12:02
Tusk krytycznie o PiS: to ciamajdy, wszystko im wypada z rąk
Tusk krytycznie o PiS: to ciamajdy, wszystko im wypada z rąk Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Donald Tusk ma każdy powód do tego, by nie żywić sympatii do Prawa i Sprawiedliwości. Lata spędzone poza polską polityką nie sprawiły, że były premier złagodniał. Wręcz przeciwnie, teraz mówi szczerze, co sądzi o reprezentantach PiS-u.

Jak słyszę takie słowa, to mam ochotę powiedzieć do pana Kaczyńskiego: Nie strasz, nie strasz... nie będę kończył tego starego polskiego powiedzenia, jeszcze nie ma godziny 22 - powiedział Donald Tusk, komentując środowe wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego. Były premier pojawił się w programie "Fakty po faktach" TVN24, gdzie przy okazji nazwał rządzących "ciamajdami", którym "wszystko wylatuje z rąk". 

Donald Tusk wciąż nie lubi PiS-u

Tusk stwierdził, że nie można za obecny bałagan legislacyjny i przepychanki w sprawie m.in. wyborów obwiniać obydwóch stron rządu. Według niego, wina ciąży tylko na jednej stronie - tej rządzącej.

Nie możemy wprowadzać nieskończonej ilości szarych odcieni. Ta sytuacja jest w jakimś sensie czarno-biała. To nie jest tak, że "politycy" są odpowiedzialni za ten bałagan. Za to są odpowiedzialni konkretni ludzie z konkretnymi nazwiskami.

(...)

Od wielu miesięcy widać z całą wyrazistością, że mamy do czynienia z ekipą kompletnie bezradną, kiedy chodzi o prawdziwe wyzwania. To są ciamajdy. To nie są jacyś czarni, groźni rycerze. To są ludzie, którym wszystko wylatuje z rąk 

Tusk nie krył swojej niechęci do obecnie rządzących polityków. Były premier podkreślał, że "to są ludzie, prezes Kaczyński jest najbardziej dobitnym przykładem, którzy sprawiają na mnie wrażenie takich, którzy nikogo nie kochają, są zanurzeni w swoich obsesjach, interesach":

To widać dzisiaj bardzo wyraźnie. Natomiast nie mają empatii, jakby nikogo nie kochali, mówiąc wprost, tak po ludzku. Nie są zdolni do prawdziwej odpowiedzialności za naszą przyszłość. Dlatego bardzo gorąco wszystkich namawiam. Nie ma się co ich bać. To są naprawdę fajtłapy, natomiast trzeba ich odsunąć od władzy, ochronić kraj przed permanentnym, ciągłym nieudacznictwem.

Tusk o wyborach i kandydaturze Trzaskowskiego

Prowadząca poprosiła również Donalda Tuska o komentarz ws. słów Jarosława Kaczyńskiego ze środowej konferencji prasowej. Prezes PiS dość dobitnie oznajmił, że wybory prezydenckie powinny odbyć się w czerwcu. Jego wypowiedź przez wiele osób została odczytana niemalże jak groźba:

Chciałbym zdjąć odium, które nad tą władzą jest widoczne, że ona jest groźna. Jak słyszę takie słowa, to mam ochotę powiedzieć do pana Kaczyńskiego: Nie strasz, nie strasz... nie będę kończył tego starego polskiego powiedzenia, jeszcze nie ma godziny 22, ale wiecie państwo, co mam na myśli.

Były przewodniczący Rady Europejskiej zabrał też głos na temat nowego kandydata PO w wyborach prezydenckich. Według niego obecny prezydent Warszawy jest kompetentny, nie boi się wyzwań i jest "twardym gościem".

Rafał Trzaskowski jest kandydaturą optymalną ze względu na walory osobiste i ze względu na okoliczności zewnętrzne, nastrój polityczny w Polsce. Wszystko to, co złe się zdarzyło na końcu może zakończyć się happy endem, głęboko w to wierzę.

Przeczytaj więcej
Komentarze