18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

mniam mniam

TUSK ZROBI SOBIE Z PiS UCZTĘ? Pożera ich żywcem [SONDAŻ]

Emilia Waszczuk
16.07.2021  18:09
Donald Tusk pożre PiS ze smakiem? Już się szykuje do uczty
Donald Tusk pożre PiS ze smakiem? Już się szykuje do uczty Fot: WITOLD ROZBICKI/REPORTER

To będzie prawdziwa polityczna uczta? Tym razem Donald Tusk nie będzie raczył się ośmiorniczkami - pożre rządy PiS. Koalicja Obywatelska odzyskuje poparcie po jego powrocie.

Odkąd swój powrót do polityki ogłosił były premier Donald Tusk, w Polsce zaczęło się gotować. Nie mówimy tu oczywiście o siermiężnych upałach, które zalewają kraj, a o polsko-polskiej wojence rozgrywającej się między różnymi partiami.

Politycy PiS twierdzą, że Tuska się nie boją, ale w TVP od rana do nocy kotłowany jest tylko jeden temat - jak bardzo złym człowiekiem i politykiem jest były premier. Elektorat partii rządzącej miał się zmobilizować, ale jakoś ich wzmożonej działalności nie widać. Widać za to, jak rośnie poparcie dla PO i Koalicji Obywatelskiej.

Sondaż Kantar. Tusk pożera Kaczyńskiego?

Najnowszy sondaż wyborczy został przeprowadzony przez pracownię Kantar i wyraźnie widać w nim poruszenie. Fakt - Prawo i Sprawiedliwość pozostaje największą partią w Polsce, zdobywając 30 procent poparcia społeczeństwa. Niestety dla Jarosława Kaczyńskiego i jego druhów, odbudowuje się poparcie dla ich największego przeciwnika. Koalicja Obywatelska może już liczyć na 23 procent głosów, notując tym samym wzrost zaufania o 3 punkty procentowe.

Trzecią siłą w polskiej polityce ma być Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą oddanie głosu w ewentualnych wyborach deklaruje 15 procent uprawnionych obywateli. W Sejmie znalazłoby się poza tym miejsce jedynie dla Lewicy i Konfederacji - obie partie stanęły na progu i walczą o być albo nie być - dostały po 5 procent głosów.

Polityczne zmiany. Wszystko zależy od obywateli?

Okazuje się przy tym, że Polacy nadal mają spory problem z odpowiedzialnością społeczną i polityczną - zaledwie 32 procent badanych deklaruje, że na pewno weźmie udział w wyborach, a "raczej zagłosuje" 33 procent. Aż 21 procent uprawnionych nie zamierza iść do urn, a 14 procent się waha.

- Mimo rozpoczętych wakacji, ostatni miesiąc obfitował w Polsce w wiele ważnych politycznie wydarzeń. Największym echem odbił się powrót Donalda Tuska do polskiej polityki, a także na stanowisko przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Efekty tego ruchu możemy zaobserwować już teraz – poparcie dla Koalicji Obywatelskiej wzrosło w stosunku do poprzedniego miesiąca, tak więc to ugrupowanie posiada obecnie raczej niezagrożoną pozycję wicelidera sondażu. Co ciekawe, wydaje się, że powrót Donalda Tuska nie przekonał wyborców Polski 2050, a najwięcej wyborców w ostatnim miesiącu straciła skonfliktowana wewnętrznie Lewica - podsumowuje swoje badanie Kantar.

Czytaj także
Przeczytaj więcej