18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

No to POzamiatane...

Ujawnili na co Platforma Obywatelska wydaje miliony. To ich koniec?

Wojciech Kozicki
29.04.2021  09:53
Ujawnili wydatki PO. Budce będzie łyso?
Ujawnili wydatki PO. Budce będzie łyso? Fot: Piotr Hukalo/East News

Platforma Obywatelska potyka się o własne nogi i wciąż dostaje srogie wciry w sondażach. Interia ujawnia tymczasem na co partia wydaje pieniądze Polaków. Wielu wyborców takiej hulanki im nie wybaczy. 

Niech żyje bal, drugi raz nie zaproszą nas wcale – śpiewają zapewne teraz politycy Platformy Obywatelskiej, wydając bezczelnie pieniądze Polaków. Interia.pl ujawniła wydatki PO i włos jeży się na głowie jak politycy bezczelnie w dobie kryzysu szastają cudzą kasą.

Na co Platforma Obywatelska wydaje pieniądze? Polacy im tego nie wybaczą!

Gdy Rafał Trzaskowski w Warszawie zachęca Polaków do oszczędzania wody podnosząc opłaty najbiedniejszym, Platforma Obywatelska wydaje m.in. „miliony na marketing”, a środki te pochodzą z rachunku bieżącego, jak również konta, na które wpływają środki z subwencji. Jak podaje Interia, za samą pomoc byłego szefa popularnego tabloidu zapłacono kwotę rzędu 216 150 zł, a ma być to podobno kropla w morzu przy tym, co Platforma wydaje na komunikację internetową. Jak pisze portal, „tylko zeszłoroczna współpraca z Domem Mediowym AM Studio kosztowała Platformę 1,65 mln zł". Mowa jest też o gigantycznych przelewach na konta znanych fundacji jak np. Fundacja Państwo Prawa.

Ponad 700 tys. zł na sondaże, ok. 240 tys. zł składki na Europejską Partię Ludową Donalda Tuska, prawie 24 tys. zł pensji dla partyjnego eksperta, blisko 14 tys. zł na przewóz i ochronę VIP-ów, czy 10 tys. zł miesięcznie dla Mariusza Kozaka-Zagozdy, który jest m.in. twórcą "Soku z Buraka". To tylko część wydatków Platformy Obywatelskiej, której przychody w 2020 r. sięgnęły 65,25 mln zł – podaje Interia.pl.

Platforma Obywatelska i Sok z Buraka

Interia pisze także, że Platforma nie żałuje pieniędzy dla ekspertów i opłaca m.in. byłego szefa Instytutu Obywatelskiego i specjalistę od Kościoła Jarosława Makowskiego, (28 906 zł) czy Grażynę Kapelko, niegdyś rzecznik Agencji Nieruchomości Rolnych (29 290 zł.). Pieniądze płyną także na kontrowersyjny Sok z Buraka.

Jak ustaliła Interia, w 2020 r. Mariusz Kozak-Zagozda regularnie otrzymywał przelewy od ugrupowania Borysa Budki. Zdarzało się, że jednego miesiąca pieniądze płynęły zarówno z konta, na które wpływa subwencja, jak i rachunku bieżącego. W ten sposób, w lipcu 2020 r., kiedy odbyła się druga tura wyborów prezydenckich, Kozak-Zagozda zainkasował w sumie ponad 10,5 tys. zł. Najniższy przelew z zeszłego roku opiewa na kwotę 149 zł, najwyższy to 8048 zł. W 2020 r. twórca "Soku z Buraka" zarobił dzięki PO 104 605 zł – dodaje Interia.pl.

Ile Platforma Obywatelska płaci za sondaże?

Wspomniany portal podaje również, że Platforma Obywatelska intensywnie inwestuje w sondaże, które mają mieć decydujący wpływ na decyzje kierownictwa partii. Zgodnie z informacjami Interii, w 2020 r. pracownia Kantar zarobiła blisko pół miliona (447 695 zł)). Z kolei IBRiS zainkasował 296 486 zł. 

Zdarzają się jednak większe wydatki. Tylko zeszłoroczna współpraca z Domem Mediowym AM Studio kosztowała Platformę 1,65 mln zł. Nie tak wysokim, jednak równie imponującym honorarium, może się pochwalić Maymedia Agnieszki Męczkowskiej. Z historii rachunków bankowych PO wynika, że formacja zapłaciła jej blisko 900 tys. zł. Wśród partyjnych kontrahentów znajdziemy m.in. firmy zajmujące się komunikacją wizualną (Square Pixel zarobiło 379 523 zł) czy ochroną i przewozem VIP-ów (VIP Force zainkasowało 13 837 zł) – pisze Interia.pl. 

Jest w tym wszystkim jakiś plus. Przynajmniej nie podano, że wydają pieniądze na ośmiorniczki w drogich restauracjach...