18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ryzykowna wizyta w Ukrainie

Duda dzisiaj w Kijowie. "Polska jako lider"

13.04.2022  08:48
Ukraina. Andrzej Duda dzisiaj w Kijowie. Spotkanie z Zełenskim
Ukraina. Andrzej Duda dzisiaj w Kijowie. Spotkanie z Zełenskim Fot: Lukasz Szelemej/East News

Andrzej Duda chce być bohaterski jak wicepremier Kaczyński? Polski prezydent jest już w Ukrainie. Potwierdzono, że spotka się z prezydentem Zełenskim w Kijowie. Czy głowa państwa bierze pod uwagę względy bezpieczeństwa i wie o udaremnionych zamach na prezydenta Ukrainy?

Trwa wojna w Ukrainie, ale polscy politycy niestrudzenie odwiedzają Kijów. Tym razem do stolicy Ukrainy zawita prezydent Andrzej Duda, by udać się na spotkanie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Co więcej, przebywa już na terytorium Ukrainy w towarzystwie prezydentów Litwy, Łotwy i Estonii. Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Dodał, że Polska jest organizatorem wyjazdu.

Duda w Kijowie. Po co prezydent odwiedził Ukrainę?

Kumoch ujawnił, że celem wyjazdu do Ukrainy jest „wsparcie prezydenta Zełenskiego oraz obrońców Ukrainy w  decydującym dla tego kraju momencie”. Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot w rozmowie z TVN24 podkreślił, że wizyta będzie oznaczała nie tylko wsparcie materialne dla Ukrainy, ale też istotne wsparcie moralne, polityczne i symboliczne. Polska ma w tej kwestii świecić przykładem jako „lider regionu” oraz „jeden z liderów państw Zachodu”.

Jak podaje Wirtualna Polska, Andrzejowi Dudzie towarzyszy prezydent Litwy Gitanas Nauseda, Łotwy Egils Levits oraz Estonii Alar Karis, a także szef BBN Paweł Soloch, wiceszef MSZ Marcin Przydacz i sam Kumoch. Czy to jednak bezpieczne? Przypominamy, że trwa polowanie na prezydenta Ukrainy na zlecenie Putina i udaremniono ogromną liczbę zamachów.

Nie wiadomo jak będzie przebiegała sama wizyta Dudy w Kijowie. Jest to tajemnica ze względów bezpieczeństwa.

Państwa bałtyckie są naszymi kluczowymi partnerami w sprawach bezpieczeństwa w regionie. Wspólnie postanowiliśmy, że pojedziemy do Kijowa razem. Polska jest organizatorem wizyty i wraz z Ukrainą zapewnia jej logistykę i bezpieczeństwo – wyjaśnił Jakub Kumoch.