18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

ustawa maseczkowa

GIGANTYCZNY MANDAT ZA BRAK MASECZKI. PiS zmienia prawo

Emilia Waszczuk
20.10.2020  07:52
Ustawa o maseczkach w Sejmie. Ogromne mandaty
Ustawa o maseczkach w Sejmie. Ogromne mandaty Fot: Planeta.pl

Epidemia koronawirusa i nowe prawo o noszeniu maseczek. Sejm przyjmie ustawę o COVID-19, która przewiduje potężne mandaty za nieprzestrzeganie obostrzeń.

Spór o maseczki trwa, wielu ludzi ciągle twierdzi, że są zniewoleniem albo wywołują grzybicę płuc, a eksperci alarmują: noście je, bo tylko dzięki nim można ograniczyć transmisję wirusa. Tymczasem koronawirus SARS-COV-2 zbiera w Polsce koszmarne żniwo, a minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada koronamasakrę - potężną falę zakażeń i nawet 20 tysięcy przypadków dziennie w najbliższym tygodniu.

Ogromne mandaty za brak maseczki

Policja kosi za brak maseczek, sądy uniewinniają osoby, które mandatów nie przyjęły. Wszystko przez fakt, że nakaz noszenia osłon nosa i ust nie ma podstawy prawnej. To ma się jednak zmienić, a odpowiednia ustawa procedowana ma być w Sejmie jeszcze dzisiaj. Projekt ustawy o maseczkach w poniedziałek pojawił się na stronach Sejmu. Co z niego wyczytamy? Już nie będzie tak łatwo wymigać się od obowiązku zasłaniania twarzy, a kary będą naprawdę dotkliwe.

Kto nie przestrzega zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, lub w przepisach o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, albo nie przestrzega decyzji wydanych na podstawie tych przepisów przez organy inspekcji sanitarnej, podlega karze grzywny albo karze nagany - czytamy.

Karani mają więc być wszyscy, od antymaseczkowców, po osoby zakażone, które nie stosują się do zaleceń, roznoszą zarazę lub nie zgłaszają się do lekarza. Jakie kary będą nam grozić? Za brak maseczki projekt ustawy przewiduje mandaty w wysokości do 1000 złotych!

Ustawa o COVID-19. Lekarze bezkarni w czasie epidemii

We wtorek Sejm debatować ma także nad rolą lekarzy i ich odpowiedzialnością za leczenie pacjentów w czasie epidemii. Już w poniedziałek minister zdrowia zapowiedział "ustawę o dobrym Samarytaninie", która da lekarzom dodatkowe przywileje. W niej znajduje się między innymi zapis o możliwości pracy w czasie kwarantanny, zabezpieczeniu prawnym, 100-procentowej odpłatności w przypadku zakażenia czy 200 proc. pensji w czasie walki z epidemią. 

Jest coś jeszcze - PiS chce zwolnić lekarzy z odpowiedzialności w przypadkach, gdy w czasie walki z COVID-19 nieumyślnie popełnią błędy w leczeniu.