18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

odizolują ludzi

PiS będzie płacić za KORONAWIRUSA. Dadzą więcej, niż 500+

02.03.2020  14:59
PiS będzie płacić za KORONAWIRUSA. Dadzą więcej, niż 500+
PiS będzie płacić za KORONAWIRUSA. Dadzą więcej, niż 500+ Fot: JAKUB WOSIK/REPORTER

Politycy PiS z dnia na dzień, tradycyjnie na kolanie, przygotowali ustawę przeciw epidemii. Koronawirus ma być dzięki niej Polakom niestraszny. W dokumencie znalazły się ciekawe zapisy.

Koronawirus zagraża ludziom na całym świecie. Polacy się niepokoją, docierają do nich kolejne szokujące informacje o problemach w polskiej służbie zdrowia i ochronie obywateli, a politycy szukają rozwiązań. Rząd PiS tymczasem ciągle zapewnia, że nasz kraj jest świetnie przygotowany na ewentualną epidemię.

Z dnia na dzień, z zaskoczenia, w niedzielę wieczorem opublikowali projekt ustawy przeciw epidemii. Na poniedziałek zwołano posiedzenie Sejmu. Po południu ustawa może zostać (i pewnie zostanie) wstępnie przyjęta. Co się w niej znajduje?

Pieniądze za koronawirusa

Politycy PiS zaplanowali na przykład specjalne zasiłki dla rodziców, których dzieci z powodu koronawirusa nie będą mogły chodzić do szkoły czy przedszkola. W tym czasie opiekuni będą mogli bez problemu wziąć zwolnienie w pracy, za co dostaną rekompensatę (zasiłek podobny do chorobowego). Jest jednak jedno ale... projekt ustawy przewiduje do 14 dni na płatną opiekę nad dzieckiem.

Zasiłki koronawirusowe to nie jedyny pomysł rządu. W ustawie zapewniają możliwość wysyłania pracowników do pracy zdalnej (by nie musieli przemieszczać się w czasie epidemii). W tym przypadku nie ma żadnych widełek czasowych.

Przymusowe leczenie i strefy zakażenia

Ustawa jasno określa, jak postępować z ludźmi w przypadku epidemii koronawirusa. Jeśli do niej dojdzie, Polacy mogą być na siłę zamykani w szpitalach. Ludzie, którzy mieli kontakt z chorym, poddawani będą przymusowej kwarantannie lub nadzorowi. Maksymalny czas takiego środka to 21 dni.

Politycy PiS zdecydowali też, co zrobić, jeśli zacznie brakować leków - będą ograniczać pacjentom dawki.

Ponadto w Polsce wyznaczone zostać mogą specjalne strefy zero i strefy buforowe. W tych pierwszych obowiązywać będą specjalne ograniczenia, zakazy i środki kontroli. W drugim przypadku - ograniczenia przemieszczania się. Mogą pojawić się też specjalne miejsca, do których będą kierowani chorzy i potencjalni zarażeni na kwarantanny.

Przeczytaj więcej
Komentarze