18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Lex TVN w Sejmie

PiS przegłosowało "Lex TVN". TO KONIEC WOLNYCH MEDIÓW?!

11.08.2021  21:21
Lex TVN w Sejmie
Lex TVN w Sejmie Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Koniec walki o przejęcie TVN przez PiS. W środę w Sejmie odbyło się głosowanie nad ustawą medialną. PiS udało się znaleźć wymaganą większość parlamentarną?

W środę 11 sierpnia pod obrady trafił projekt ustawy medialnej, blokującej przyznawanie koncesji mediom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Projekt PiS wymierzony jest w nieprzychylną im telewizję TVN, której właścicielami jest amerykański koncern Discovery. Komentatorzy jednogłośnie uznali plany Prawa i Sprawiedliwości za próbę przejęcia stacji i zabicia wolnych mediów w Polsce.

Głosowanie nad ustawą odkładane było w czasie z powodu braku wymaganej większości parlamentarnej. Część koalicjantów PiS głośno sprzeciwiała się projektowi, zarzucając Jarosławowi Kaczyńskiemu wprowadzanie w Polsce cenzury. Pokłosiem tego była głośna dymisja wicepremiera Jarosława Gowina, po której na włosku zawisło istnienie całego rządu i rozpadła się Zjednoczona Prawica.

Zobacz także

Lex TVN w Sejmie

W środę w Sejmie odbyło się drugie czytanie ustawy o mediach i głosowanie nad zawartymi w niej zmianami. Poseł PiS Marek Suski poinformował o złożeniu poprawek, które dałyby właścicielom TVN czas na dostosowanie się do nowego prawa (jednym z celów PiS – zdaniem komentatorów – jest przejęcie nieprzychylnego medium). Zapewniał też, że jego partia wcale nie chce cenzury, chodzi jedynie o doprecyzowanie obowiązujących już przepisów i zabezpieczenie Polski przed wrogimi siłami.

Ta ustawa nie wprowadza żadnych nowych zasadniczych zmian. W polskim prawie obowiązuje przepis dopuszczający udział w przedsięwzięciach medialnych 49 proc. kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Te przepisy obowiązują – mówił Marek Suski.

Choć politycy PiS zapewniają, że ich działania nie są wymierzone w TVN, ani myślą poprzeć zmian proponowanych przez Porozumienie. Partia zaproponowała, by katalog państw mających możliwość nadawania w Polsce poszerzyć o kraje OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). Do grupy tej wliczają się Stany Zjednoczone.

Zobacz także

PiS zblokuje TVN? Głosowanie w Sejmie

Projekt ustawy medialnej, szeroko nazywanej "Lex TVN" został po południu poddany głosowaniu posłów. Do końca nie było wiadomo, czy PiS uda się zdobyć wymaganą większość - od Zjednoczonej Prawicy odcięło się Porozumienie i Jarosław Kaczyński musiał szukać sprzymierzeńców w innych partiach.

Ostatecznie projekt został przyjęty większością głosów ("ZA" 228 głosów, "PRZECIW" 216). Lex TVN wchodzi w życie.

Zobacz także

logo Tu się dzieje