18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

wracamy do życia

W tym tygodniu zmiany w obostrzeniach! Są przecieki

Emilia Waszczuk
19.04.2021  14:43
Zmiana obostrzeń. Pierwsz przecieki
Zmiana obostrzeń. Pierwsz przecieki Fot: Tomasz Jastrzębowski/REPORTER

Znoszenie obostrzeń już niemal pewne. W najbliższych dniach minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosi nowe decyzje rządu. Co nas czeka? Mamy pierwsze doniesienia.

Trzecia fala pandemii koronawirusa zdaje się słabnąć, rząd przymierza się więc do powolnego znoszenia obostrzeń. Pierwsi politycy (Waldemar Kraska i Jarosław Gowin) donosili z rana, co może zmienić się od poniedziałku 26 kwietnia, nie chcieli jednak zdradzać zbyt wiele szczegółów. Dodatkowo premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że już w maju powinniśmy pożegnać lockdown, a latem niemal całkowicie pokonać zagrożenie.

Zanim to jednak nastąpi, trzeba jakoś rozpocząć odmrażanie Polski. I choć politycy nie są chętni, by zdradzać szczegółowe plany rządu, to mamy pierwsze przecieki. Co w środę lub czwartek ogłosi minister zdrowia Adam Niedzielski?

Zmiany w obostrzeniach. Nieoficjalne doniesienia

Według informacji, jakie udało się zdobyć dziennikarzom Money.pl, rząd ma już opracowany plan znoszenie restrykcji w Polsce. Niemal pewne jest, że od poniedziałku 26 kwietnia otwarte zostaną szkoły podstawowe. Do nauki stacjonarnej miałyby wrócić dzieci z klas 1-3.

Co dalej? Rząd poważnie obawia się odmrażania gospodarki. Powodem jest bardzo zła sytuacja w szpitalach - na oddziałach COVID-owych liczba zajętych łóżek przekracza 70 procent, podobnie jest z respiratorami. Jeśli jednak odsetek ten zacznie powoli spadać, politycy ogłoszą regionalizację restrykcji.

Co miałoby się zaś otworzyć w regionach, gdzie zakażenia spadają? Jedna z pierwszych branż, jakie mogą liczyć na odmrożenie, to handel. Otwarte miałyby zostać galerie handlowe, sklepy budowlane i meblowe. W tym samym czasie miałyby powrócić też do pracy punkty usługowe, w tym między innymi kosmetyczki czy fryzjerzy.

Dla kogo odmrażanie obostrzeń? Lista województw

W pierwszej kolejności gospodarka miałaby być odmrażana w województwach, gdzie liczba zakażeń jest najmniejsza (w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców). Ale uwaga - jeżeli sytuacja w którymś regionie będzie się pogarszać, politycy zrezygnują tam nawet z otwierania podstawówek.

Jeśli rząd zdecyduje się na regionalizację, największe szanse na odmrożenie niektórych branż mają województwa podlaskie, podkarpackie i warmińsko-mazurskie, gdzie liczba nowych zakażeń nie przekracza 35 na 100 tys. mieszkańców. 

Najgorzej sytuacja wygląda zaś w województwach śląskim, dolnośląskim, łódzkim i wielkopolskim - mieszkańcy tych regionów jak na razie raczej nie mają szans na uwalnianie gospodarki. 

Niewiadomą pozostają województwa "pomiędzy", gdzie liczba nowych zakażeń oscyluje w granicach 35-45 zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców. Niepewność - wedle danych z ostatniego tygodnia - dotyczy województw: lubelskiego, pomorskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, małopolskiego i opolskiego (kolejność od najmniejszego, do najwyższego odsetka zakażeń). Tu więc pojawia się opcja powrotu do trzech różnych poziomów obostrzeń i stref zielonych, żółtych i czerwonych.