18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Prezydent kontra PiS

WETO! Andrzej Duda blokuje Lex TVN

Emilia Waszczuk
27.12.2021  12:35
WETO! Prezydent blokuje Lex TVN
WETO! Prezydent blokuje Lex TVN Fot: Piotr Molecki/East News

Prezydent Andrzej Duda ogłasza weto dla ustawy medialnej autorstwa PiS. "Lex TVN" zablokowane przez głowę państwa.

Andrzej Duda zdecydował w sprawie ustawy medialnej "Lex TVN". Niespodziewanie w poniedziałek w południe głowa państwa ogłosiła sprzeciw dla partii matki. Nie pomogło straszenie Trybunałem Stanu po utracie władzy. Kontrowersyjne prawo, które próbowało przyjąć w Polsce Prawo i Sprawiedliwość, zostaje zablokowane.

Decyzja została podjęta. Odmawiam podpisania nowelizacji i kieruję ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Wetuję ją

- ogłosił Andrzej Duda.

Weto prezydenta. Nie dla Lex TVN

Andrzej Duda ogłosił, że sprzeciwia się nowelizacji prawa medialnego w formie ustalonej przez PiS. Jednocześnie skierował ustawę do ponownego procedowania w Sejmie, z nadzieją na znaczące poprawki w projekcie. Jakich zmian chce głowa państwa? Prezydent wyjaśnił, że zależy mu na znowelizowaniu prawa medialnego, ustawa nie może jednak godzić w media już obecne na polskim rynku. Ma być kierowana do nowych spółek, które dopiero zechcą wejść do Polski.

Duda ocenił, że cała ustawa PiS może być niezgodna z konstytucją i możliwe, że powinien zająć się niż Trybunał Konstytucyjny. Stwierdził także, że nowe prawo jawnie uderzałoby w jedną konkretną firmę, od lat obecną w Polsce - TVN. - Mówimy o spółce, która niedawno uzyskała koncesję. Państwo udzieliło zgody na emisję telewizyjną. Trzeba sobie zadać pytanie, w jakim stopniu jest to uderzenie w coś, co nazywamy interesami w toku, w prawa, które zostały dobrze nabyte zgodnie z prawem. Mamy bez wątpienia do czynienia z ingerencją - powiedział prezydent.