18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wyrok Sądu Najwyższego

WYBORY PREZYDENCKIE (NIE)WAŻNE?

03.08.2020  13:04
Sąd Najwyższy decyduje w sprawie wyborów
Sąd Najwyższy decyduje w sprawie wyborów Fot: Jakub Kamiński/East News

Sąd Najwyższe rozpatrzył wszystkie protesty wyborcze. W poniedziałek sędziowie podjęli decyzję o ważności wyborów prezydenckich.

Prawie 6 tysięcy protestów wyborczych, z czego 92 uznano za zasadne. Sędziowie orzekli, że zawarte w nich zarzuty były trafne, nie mają jednak ostatecznego wpływu na wynik wyborów. Co z resztą?

Część protestów sąd uznał za nieważne, ogromną liczbę pozostawił też bez dalszego biegu. Taki los spotkał między innymi protest złożony przez pełnomocnika Rafała Trzaskowskiego, który wykazywał między innymi niekonstytucyjność przeprowadzonego głosowania.

Mamy prezydenta?

Sąd Najwyższy miał 21 dni na uznanie ważności/nieważności wyborów. Ostateczny wyrok poznaliśmy w poniedziałek. O godzinie 12 zebrała się Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, by już po godzinie przedstawić swoją decyzję. I... nie ma tu zaskoczeń.

Podobnie jak wcześniej PKW, Sąd Najwyższy nie widzi podstaw do unieważnienia wyborów. Stwierdzili, że prawo wyborcze nie zostało złamane w stopniu, który wpłynąłby na wynik głosowania.

Co więcej, sędziowie Sądu Najwyższego uznali, że sposób finansowania kampanii wyborczej i stronniczość mediów publicznych nie mają żadnego znaczenia i wpływu na wybory...

Wybór PAD nieważny

Czy mamy prezydenta, a wybory były ważne? Prawnicy niezależni od rządu (skład SN został wybrany przez Andrzeja Dudę) mają poważne wątpliwości. Dr Mikołaj Małecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego zwraca uwagę na coś bardzo ważnego: sąd ma być niezależny, niezawisły i bezstronny. A nie jest.

Ważność wyborów musi ocenić SĄD: NIEZALEŻNY od decyzji Marszałek Sejmu, która zarządziła wybory bez podstawy prawnej. NIEZAWISŁY od władzy wykonawczej. BEZSTRONNY w swym statusie, po stronie praw obywateli, a nie widzimisię reżimu. SĄD, a nie podejrzana neoIzba. Wybór PAD nieważny

- pisze na Twitterze.

Nie trzeba fałszować głosów, gdy sfałszowano ustrój: źle obsadzony TK, upolityczniona neoKRS, podejrzany sąd z neosędziami, niekonstytucyjne prawo wyborcze, wybory bez podstawy prawnej, w nielegalnym terminie itd. W sfałszowanym ustroju nie ma ważnych wyborów, są jedynie podróbki - czytamy.

Przeczytaj więcej
Komentarze