18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Dramatyczne objawy, jest źle

Wałęsa ciężko chory. Mówi o śmierci

Wojciech Kozicki
24.08.2021  17:11
Wałęsa niejedną chorobę już pokonał. Czy wygra ze stopą cukrzycową?
Wałęsa niejedną chorobę już pokonał. Czy wygra ze stopą cukrzycową? Fot: PRESSCHICAGO/East News - zdjęcie ilustracyjne

Lech Wałęsa nie żyje – taką wiadomość kiedyś niestety przeczytamy (oby jak najpóźniej!), a były prezydent od dawna mówi, że jest już gotowy na śmierć. Tymczasem jego stan zdrowia się pogarsza, grozi mu amputacja stóp, ale żona pomaga mu stanąć na nogi.

Lech Wałęsa od jakiegoś czasu mówi, że jest spakowany, wszystko załatwił i może udać się w zaświaty. Ułożył nawet własny nekrolog. Tymczasem zdrowie zaczyna mu szwankować. Niedawno cała Polska wstrzymała oddech, gdy przeżył ciężką operację serca, a teraz zaatakowała go stopa cukrzycowa i grozi mu amputacja. Zdecydował się na szokujące wyznanie o swoim stanie zdrowia.

Wałęsa chory. Walczy ze stopą cukrzycową

Jak czytamy w „Super Expressie”, Wałęsa uciekł chirurgom spod noża, wciąż ma obie stopy, ale nie jest taki pewny, czy ten stan się nie zmieni. Wyznał, że spadają mu paznokcie ze stóp, co jest jednak jakąś zaletą, bo wąsaty prezydent miał podobno problemy z ich obcinaniem.

Było zdrowie i nie ma. Zbliżam się do osiemdziesiątki. Na parę dni się uratowałem, a co będzie dalej, to zobaczymy, jeśli chodzi o moje stopy. Na razie je ocaliłem. Jest opatrunek, przyglądamy się, co będzie dalej się z nimi działo. Spadają mi paznokcie u stóp po kolei. Jak się wszystko dobrze zagoi, to nie będę musiał ich obcinać, a to jest problem przecież z tym obcinaniem paznokci – powiedział Lech Wałęsa. (Super Express)

Wałęsa jest świadomy, że czasu ma coraz mniej, ale jego zdaniem, lekarze przedłużyli jego życie o kilka lat. Tak postawili go na nogi, że pojedzie nawet do Niemiec na wystąpienie. Pewnie nie raz obrazi jeszcze Jarosława lub Lecha Kaczyńskiego, albo zmiesza PiS z błotem. Przyznał, że funkcjonuje dobrze dzięki wsparciu swojej żony Danuty.

Może na kilka lat przedłużą moje bytowanie jeszcze. Na razie w najbliższą niedzielę będę w Niemczech, gdzie mam wystąpienie – zaznacza były prezydent. I dziękuje żonie Danucie (72 l.) za wsparcie. - Przysięgaliśmy sobie do grobowej deski. Tak, żona mnie wspierała, ale szybko opuściłem szpital. Bo ja nie lubię szpitali, uciekam na własne żądanie – wyznał Wałęsa. (SE.pl)

Stopa cukrzycowa i rany cukrzycowe - objawy i przebieg choroby

Wałęsa robi dobrą minę do złej gry, bo przecież stopa cukrzycowa to dramatyczny objaw choroby. Grozi mu deformacja kości, a finalnie pojawienie się wrzodów w kolorze ciemnobrązowym, czarnym lub żółtym, co zwiastuje martwicę tkanek.

Stopień I zostaje przyznany, gdy na stopie można zauważyć owrzodzenie powierzchniowe, które stopniowo się rozwija i prowadzi do stanu zapalnego skóry i tkanek podskórnych. Owrzodzenie to przerwanie ciągłości tkanek, które charakteryzuje się wałowatymi brzegami. Umiejscowione w różnym miejscu na stopie rany mogą łatwo ulec nadkażeniu bakteryjnemu. W takiej sytuacji owrzodzenie jest zaczerwienione, pojawia się ropna wydzielina i przykry zapach. Chory odczuwa bardzo silny ból, rośnie ryzyko amputacji. Stopę w takim stanie bezwzględnie należy poddać zabiegowi chirurgicznemu – najlepiej zastosować drenaż rany, by usunąć treść ropną - opisuje rany cukrzycowe portal zywieniemaznaczenie.pl.

Czytaj także