18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Warszawa w CZERWONEJ STREFIE. Koronawirus paraliżuje stolicę

Emilia Waszczuk
14.10.2020  15:05
Czerwona strefa w Warszawie. Koronawirus sparaliżuje stolicę
Czerwona strefa w Warszawie. Koronawirus sparaliżuje stolicę Fot: Mateusz Grochocki/East News

Nowe restrykcje i czerwona strefa w stolicy Polski. Warszawa od soboty objęta ma być najcięższymi obostrzeniami. Rafał Trzaskowski uspokaja i apeluje do rządu o konsultacje.

Stolica Polski z możliwie najostrzejszymi obostrzeniami? W środę potwierdzono w województwie mazowieckim ponad 1000 przypadków koronawirusa, a Warszawa ma w tym swój ogromny udział. Szybko pojawiły się głosy, że miasto od soboty zostanie włączone do listy powiatów objętych strefą czerwoną. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia przyznał, że to niemal pewny scenariusz, a do czerwonej strefy trafi ponad 100 powiatów.

Jeżeli pani pyta, czy Warszawa ma szanse znaleźć się w strefie czerwonej, to nie będę tu ukrywał, że zmierzamy do ogłoszenia ponad stu powiatów jako powiatów czerwonych i niestety będzie w tym zapewne dość dużo miast

- odpowiedział na pytanie jednej z dziennikarek w czasie środowej konferencji prasowej Wojciech Andrusiewicz.

Warszawa w strefie czerwonej. Rafał Trzaskowski komentuje

Czy stolica Polski jest gotowa na przyjęcie najcięższych restrykcji? Do sprawy odniósł się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Polityk zapewnił, że miasto od kilku dni przygotowuje się na taki scenariusz.

My jesteśmy gotowi w Warszawie na przejście do czerwonej strefy. Wiemy dokładnie, jakie są założenia i od wielu dni się do tego przygotowujemy - powiedział.

Rafał Trzaskowski miał jednak jedną małą uwagę i zarazem prośbę do rządu. Zaapelował, by politycy z ogólnopolskiego szczebla wcześniej informowali władze samorządowe o planowanych ograniczeniach, tak, by poszczególne miasta i miejscowości miały szansę się przygotować. Prezydent Warszawy podkreślił też, jak ważne jest konsultowanie decyzji o z władzami lokalnymi.

Domagamy się nie tylko zawiadamiania dzień wcześniej, że rząd podejmuje konkretne krótki, tylko konsultacji, rozmowy o strategii i odpowiedzi na nasze pytania. Bo przecież one zmierzają do tego, żeby razem lepiej się przygotować na to, co będzie się działo w Polsce, na Mazowszu, czy w Warszawie - powiedział prezydent Warszawy.

Strefa czerwona - ograniczenia

Jakich ograniczeń mogą spodziewać się od soboty mieszkańcy ponad 100 polskich powiatów, w tym Warszawy? W czwartek Ministerstwo Zdrowia z premierem Mateuszem Morawieckim najpewniej ogłoszą wprowadzenie kolejnych restrykcji. Jakich? Jak na razie nie wiadomo. Wiadomo za to, jakie już obowiązują.

I tak w strefie czerwonej należy bezwzględnie zasłaniać nos i usta w miejscach publicznych zamkniętych i otwartych. W weselach, chrztach, stypach czy innych imprezach okolicznościowych udział wziąć może maksymalnie 50 osób. Restauracje czy bary mogą być otwarte dla klientów jedynie do godziny 22.W godzinach pracy obowiązuje wymóg zapewnienia 4 m/kw na jednego klienta.

W strefie czerwonej całkowicie zakazane są wszelkie targi i konferencje. Pozamykane parki rozrywki, parki rekreacyjne i parki rozrywki. Odbywać się mogą jedynie zawody sportowe, jednak bez udziału publiczności. W aquaparkach i na basenach obłożenie sięgnąć może maksymalnie 75 procent.

Ograniczenia obowiązują także w siłowniach i klubach fitness - tu na jedną osobę przypadać ma 10 m/kw. W komunikacji zbiorowej jednocześnie zajętych może być 30 procent wszystkich miejsc siedzących i stojących lub 50 procent miejsc siedzących.

Najmniejsze restrykcje przewidziano dla kościołów i świątyń - tu zajęta może być przez ludzi połowa budynku, przy czym zgromadzeni muszą zachować między sobą dystans.

Czytaj także