18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

PiS funduje WYPIERPOL

PiS idzie na wojnę z Unią? Polacy nie chcą weta [SONDAŻ]

Emilia Waszczuk
19.11.2020  08:58
PiS idzie na wojnę z Unią? Polacy przeciwni
PiS idzie na wojnę z Unią? Polacy przeciwni Fot: ANDRZEJ IWAŃCZUK/REPORTER

PiS już nie reprezentuje większości społeczeństwa. Polacy po raz kolejny myślą inaczej, niż politycy partii rządzącej. Tym razem chodzi o przestrzeganie prawa i pieniądze z Unii Europejskiej.

Polska wyjdzie z Unii Europejskiej? Po ostatnich działaniach naszych umiłowanych rządzących, którzy ogłosili, że nie zamierzają poddać się wspólnocie i pozwolić na to, by dotacje były wiązane z praworządnością (wszak zdaniem PiS w Polsce nikt prawa nie łamie, więc o co chodzi???) widmo "polexitu" lub "wypierpolu" (nazwa zaproponowana przez Donalda Tuska) staje się coraz bardziej prawdopodobna.

PiS nie zamierza przestrzegać prawa unijnego, ani słuchać obywateli, którzy wedle sondaży zdecydowanie chcą należeć do Unii Europejskiej. Teraz okazuje się też, że wolą prawo unijne i unijne pieniądze od pisowskiego weta. Ale na to Mateusz Morawiecki i jego kamraci też nie zwracają uwagi.

Polacy nie chcą weta budżetu UE

Z sondażu przeprowadzonego przez SW Panel dla "Rzeczpospolitej" wynika, że z wetem budżetu i niezgodą na wiązanie funduszy unijnych z praworządnością zgadza się 27,6 procent ankietowanych. Zdecydowanie przeciwnych działaniom PiS w tej sprawie jest 39,1 procent osób. Niestety jest też wiadomość bardzo smutna: aż 33,3 procent badanych nie przejmuje się kwestią przestrzegania prawa w Polsce i stwierdza, że na temat nie ma żadnego zdania.

Ciekawy jest przy tym rozkład głosów - jak się okazuje, PiS częściej popierają mężczyźni, niż kobiety (to już chyba norma). Najwięcej przeciwników weta i działań partii rządzącej jest wśród osób z wykształceniem wyższym, mieszkańców dużych miast i dobrze zarabiających.

O co zaś toczy się spór? Polska latem wynegocjowała od Unii Europejskiej aż 57 miliardów euro z funduszu odbudowy, z czego 23 miliardy mamy po prostu dostać, a reszta udzielona byłaby nam w postaci pożyczek. Pieniądze przeznaczone mają być na pomoc po pandemii koronawirusa. Niestety, politycy PiS (i ich koalicjanci) uparcie dążą do tego, by dotacji nie dostać. Dlaczego? Bo wolą dalej obstawiać prokuraturę swoimi ludźmi i odbierać Polakom kolejne prawa, a nawet odmawiać człowieczeństwa.

Przeczytaj więcej
Komentarze