18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

codziennie jest gorzej

Wiceminister zdrowia zapowiada LOCKDOWN W KOLEJNYM WOJEWÓDZTWIE

Emilia Waszczuk
06.03.2021  14:09
Lockdown w województwie mazowieckim. Waldemar Kraska mówi, kiedy się go spodziewać
Lockdown w województwie mazowieckim. Waldemar Kraska mówi, kiedy się go spodziewać Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER

Rząd zamrozi gospodarkę w kolejnych regionach? Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiada lockdown w następnym województwie.

Pandemia bierze Polskę we władanie. Trzecia fala koronawirusa SARS-COV-2 rozlewa się po kraju i jest o tyle gorsza od poprzednich, że do podstawowej wersji wirusa dołączyła bardzo zaraźliwa mutacja z Wielkiej Brytanii.

Przed tygodniem rząd zdecydował o wprowadzeniu lockdownu w województwie warmińsko-mazurskim. Od soboty 13 marca najbardziej restrykcyjne obostrzenia obejmą także województwo pomorskie. Teraz wiceminister zdrowia Waldemar Kraska ostrzega mieszkańców kolejnego regionu.

Lockdown w województwie mazowieckim. Od kiedy?

W rozmowie z Radiem ZET Waldemar Kraska pytany był o kolejne kroki rządu w walce z pandemią. W ostatnich dniach dowiedzieliśmy się nie tylko o rozszerzeniu lockdownu, ale też między innymi o zmianach w szczepieniach i częstszym nakładaniu restrykcji na poszczególne regiony.

W piątek minister zdrowia Adam Niedzielski informował, jakie kolejne województwa zagrożone są mrożeniem gospodarki. Pierwsze w kolejce stoi Mazowsze. czy to oznacza, że i tam za dwa tygodnie zarządzone zostaną najsurowsze restrykcje?

Przygotowaliśmy taką strategię, że będziemy co tydzień zmieniać ewentualne obostrzenia w regionach Polski. Województwo mazowieckie jest w tej chwili na trzecim miejscu po województwie warmińsko-mazurskim i pomorskim. Jeżeli będzie taka sytuacja, to może tak się stanie

- powiedział Waldemar Kraska.

Zmutowany wirus atakuje. Młodzi ludzie w ciężkim stanie

Wiceminister zdrowia w Radiu ZET opowiadał o ciężkiej sytuacji pandemicznej, jaka panuje dziś w Polsce. Okazuje się, że coraz częściej pacjentami szpitali są nie osoby starsze, a coraz młodsi ludzie. Wynika to z jednej strony ze szczepień, z drugiej z wyjątkowej zaraźliwości brytyjskiej mutacji koronawirusa. Jest jednak coś jeszcze - Polacy zaczęli ignorować zagrożenie, a gdy już zachorują, nie zgłaszają się do lekarzy, tylko leczą na własną rękę.

Codziennie tych nowych przypadków jest coraz więcej, pandemia rozpędza się, nie tylko jeśli chodzi o dzienną liczbę nowych przypadków, ale także liczbę zajętych łóżek szpitalnych. Mnie to bardzo niepokoi, ponieważ tych łóżek codziennie przybywa, codziennie jest coraz więcej zajętych, dzisiaj o 300 więcej. Ale także zwiększa się liczba zajętych respiratorów

- mówił w Radiu ZET Waldemar Kraska.

W ciężkim stanie trafiają coraz młodsi ludzie. To jest efekt tego, że za długo leczymy się w warunkach domowych. Mój apel, żebyśmy nie czekali, nie leczyli się na własną rękę. Jest teraz wielkie "boom" na wypożyczanie koncentratorów tlenu. Użycie tlenu to domena czysto medyczna, czysto lekarska. Nie róbmy tego na własną rękę, bo może być za późno - dodał.

Tylko w sobotę 6 marca Ministerstwo Zdrowia potwierdziło zakażenia koronawirusem SARS-COV-2 u kolejnych 14 857 osób. W ciągu ostatniej doby z powodu COVID-19 zmarło 245 osób, a od początku pandemii aż 45 159!

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze