18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nie wyszło!

Wielka porażka Ziobry. Prokuratura jednak chroni księży pedofilów?

22.11.2021  08:30
Zbigniew Ziobro przegrał w sądzie
Zbigniew Ziobro przegrał w sądzie Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Zbigniew Ziobro uznał, że artykuł "Wyborczej" ws. chronienia przez prokuraturę księży zamieszanych w pedofilię to kłamstwo. Sprawa trafiła do wymiaru sprawiedliwości, a sędziowie orzekli, że tekst nie zawiera nieprawdziwych informacji. Zarzuty ministra sprawiedliwości zostały określone jako "bezproduktywne i niespójne".

Sprawa dotyczyła artykułu opublikowanego w ubiegłym roku przez "Gazetę Wyborczą". Zbigniew Ziobro chciał dowieść w sądzie, że nieprawdziwe były m.in. fragmenty tekstu opisujące chronienie przez prokuraturę księży zamieszanych w pedofilię.

Dowodził, że nieprawdziwe były fragmenty dotyczące chronienia przez prokuraturę duchownych w sprawach pedofilii, zwłaszcza stwierdzenia o unikaniu przeszukań kurii czy konsultowaniu z Prokuraturą Krajową działań śledczych w takich sprawach – przekazała "Wyborcza".

Początkowo Sąd Okręgowy częściowo przyznał rację Zbigniewowi Ziobrze, lecz wyrok nie satysfakcjonował obu stron, przez co sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego.

Porażka Zbigniewa Ziobry

Ostatecznie Sąd Apelacyjny w Warszawie przyznał rację "Gazecie Wyborczej" informując, że Zbigniew Ziobro nie może żądać prostowania wypowiedzi ocennych. Prostować można jedynie wypowiedzi dotyczące faktów.

Sąd apelacyjny wytknął, że w artykule nie było w ogóle treści, które chciał prostować prokurator generalny - dodaje gazeta.

Sędziowie uznali, że rozważania ministra sprawiedliwości dotyczące tego co jest faktem, a co jedynie oceną były "nadmiernie rozbudowane", "niespójne" i "bezproduktywne".

Czytaj także