18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

koniec lockdownu dla wybrańców

Wielkie odmrażanie gospodarki w maju. Gowin podał szczegóły

23.04.2021  08:36
Wielkie odmrazanie gospodarki w maju. Gowin podał szczegóły
Wielkie odmrazanie gospodarki w maju. Gowin podał szczegóły Fot: Bartlomiej Wojtowicz/REPORTER

Szef Porozumienia Jarosław Gowin zdradził, jakie są pomysły na odmrażanie gospodarki w maju. Część planów rządu może rozwścieczyć niektórych Polaków.

Koniec lockdownu, ale tylko dla wybrańców? Zdaje się, że regionalizacja obostrzeń to nie wszystko - zostaną wprowadzone dodatkowe warunki do uwolnienia się z restrykcji. W czwartek Jarosław Gowin opowiedział o pomysłach rządu i dał jasno do zrozumienia - jak się ktoś nie zaszczepi, to do życia nie wróci.

Jarosław Gowin pojechał w czwartek do Lublina, gdzie zwołał konferencję prasową. Oznajmił tam, że zaraz po majówce powinno rozpocząć się wielkie odmrażanie gospodarki, które potrwa przed następne tygodnie. Plany rządu są ambitne - do czerwca chcą przywrócić w Polsce wolność, tak, by już od początku miesiąca wszystkie branże funkcjonowały na pełnych obrotach.

Koniec obostrzeń, ale tylko dla wybrańców

To, kiedy i jakie branże będą odmrażane, Jarosław Gowin uzależnia od tempa szczepień. Polityk twierdzi, że jeśli Polacy ruszą po szczepionki, zaraz po majówce będzie można uwolnić handel, a do końca miesiąca otworzyć restauracje i hotele.

W tej chwili najważniejsze jest to, żebyśmy się wszyscy szczepili, przestrzegali dalej tych rygorów sanitarnych. Jeżeli akcja szczepień będzie rozwijać się w dotychczasowym tempie, to od początku maja rozpoczniemy zakrojone już na szeroką skalę odmrażanie całej gospodarki, tak żeby od czerwca wszystkie branże gospodarce, na czele z turystyką i gastronomią, mogły już funkcjonować całkowicie swobodnie - powiedział.

Mam nadzieję, że turystyka, gastronomia, kluby fitness, a więc te branże, które są dotknięte najostrzejszymi ograniczeniami, będą mogły swobodnie zacząć funkcjonować od początku czerwca - dodał.

I tu pojawia się haczyk - zdaniem Gowina konieczne jest wprowadzenie tak zwanego paszportu covidowego, który umożliwia korzystanie z pewnych usług czy przywilejów osobom zaszczepionym. Ci, którzy szczepionki jeszcze nie przyjęli albo przyjąć nie chcą, nadal pozostaliby w izolacji.

W trakcie maja, w zależności od tempa spadku poziomu zachorowań, tempa szczepień, uważam, że należy udostępnić - zwłaszcza dla osób zaszczepionych - usługi turystyczne, gastronomiczne, należy otworzyć kluby fitness

- mówił Gowin w czwartek.

Jarosław Gowin chciałby, by certyfikaty, czy inaczej paszporty covidowe, wprowadzić w Polsce już w połowie maja.

Czytaj także
Przeczytaj więcej