18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

POLICZYLI I SIĘ ZLĘKLI

Zmiany w 500 Plus! BĘDĄ CIĄĆ KASĘ, CHCĄ ZAOSZCZĘDZIĆ

Emilia Waszczuk
30.08.2021  20:35
PiS chce zaoszczędzić na 500 Plus. Duże zmiany w programie
PiS chce zaoszczędzić na 500 Plus. Duże zmiany w programie Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER

PiS szuka oszczędności i tnie pieniądze na swój flagowy program. Od stycznia 2022 roku świadczenie 500 Plus czeka rewolucja, która przyniesie Polsce oszczędności rzędu kilku miliardów złotych.

Politycy PiS liczą pieniądze i już wiedzą, że muszą szukać oszczędności. Postanowili więc minimalizować koszty i ciąć co się da, by wyskubać z tego choćby grosze. Padło więc i na 500 plus, na którym zaoszczędzić planują MILIARDY złotych. Właśnie ogłosili duże zmiany w przyznawaniu świadczenia.

Nowe zasady dla programu 500 Plus miałyby wejść w życie od stycznia 2022 roku. Już we wtorek 31 sierpnia rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o przyznawaniu świadczenia. Czego można się spodziewać?

Zmiany w 500 Plus. PiS szuka oszczędności

Aby znaleźć oszczędności, PiS chce dużych ograniczeń w składaniu wymaganych dokumentów i wypłacaniu pieniędzy. Zaplanowali, by od 2022 roku o 500 Plus ubiegać się wyłącznie online, bez możliwości składania papierowych wniosków w urzędach. Kolejna zmiana to forma wypłaty świadczenia - już nie będzie można odebrać gotówki, pieniądze będą przelewane na konta beneficjentów.

Mając na względzie ogromną skalę programu oraz ponoszone na niego nakłady finansowe, zasadnym jest weryfikacja i optymalizacja procesu przyznawania i obsługi świadczenia 500 plus

- uzasadnia swą decyzję KPRM.

Autorzy zmian w 500 Plus twierdzą, że przejście na formę online i wypłaty bezgotówkowe zminimalizuje ryzyko przenoszenia koronawirusa. Ludzie nie będą się spotykać, więc nie będzie jak się zakazić, a i patogenu nikt nikomu nie przekaże na dokumentach czy gotówce. Ale to nie wszystko.

Miliardy oszczędności na 500 Plus

Jeśli usunięta zostanie możliwość składania wniosków osobiście, czy odbierania pieniędzy do ręki, nie będzie trzeba płacić za druki czy wydawać dodatkowych pieniędzy na urzędników obsługujących program. Na tym rząd oszczędzić chce w dziesięć lat nawet 3,1 miliarda złotych.

Politycy PiS planują, by programem 500 Plus nie zajmowały się już jednostki samorządu terytorialnego, tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Twierdzą, że zmiana ta "eliminuje mankamenty wynikające z obecnego procesu obsługi świadczeń 500 plus".

Zakłada się zmianę jednostki obsługującej program 'Rodzina 500 plus' na Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jako instytucji dysponującej odpowiednimi zasobami oraz systemami informatycznymi, a tym samym będącej w stanie sprawnie i efektywnie obsługiwać świadczenia 500 plus

- podała w poniedziałek Kancelaria Premiera.

logo Tu się dzieje