18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ostre zmiany

Więzienie za noszenie koszulki? Ziobro chce pozamykać Polaków

07.12.2021  15:55
Zbigniew Ziobro chce zmian
Zbigniew Ziobro chce zmian Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza zająć się sprawdzaniem tego, co noszą Polacy. Wkrótce za prezentowanie czy nawet posiadanie symboli ustrojów totalitarnych grozić będzie kara trzech lat więzienia. Założenie koszulki Che Guevary zakończy się odsiadką?

Dziennik "Rzeczpospolita" poinformował o projekcie zmian prawa dotyczącego prezentowania lub posiadania symboli nazistowskich, faszystowskich, komunistycznych oraz innych totalitarnych. Jeśli nowelizacja wejdzie, będzie za to groziła kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Podobny, równie kontrowersyjny przepis został już dodany kodeksu karnego w 2009 roku. Krytycy podkreślali, że zmiany grożą wsadzaniem do więzienia osób, które przykładowo noszą koszulki z Che Guebarą lub gromadzą pamiątki z czasów PRL. W 2011 roku Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepis jest nieprecyzyjny.

Zbigniew Ziobro chce zmiany prawa

Nowe zapisy zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości miałyby być bardziej precyzyjne, przez co kara groziłaby nie za użycie danych przedmiotów, ale posługiwanie się nimi w celu promowania ideologii czy ustroju. Nie wiadomo natomiast, jak będzie to interpretowane przez wymiar sprawiedliwości.

Wizerunek Che Guevary to dzisiaj bardziej symbol popkulturowy niż nośnik jakiejkolwiek idei – mówił mec. Radosław Baszuk w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Prawnicy podkreślają, że przepis stworzony przez resort Zbigniewa Ziobry jest "niejasny, nieprecyzyjny i niepoprawnie sformułowany". Jednak jeśli sprawa trafi do Trybunału Konstytucyjnego, tym razem sędziowie prawdopodobnie orzekną zgodnie z wolą rządu.