18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ustawa Ziobry

Więzienie za żarty z Kościoła. Nowe prawo

Wojciech Kozicki
26.07.2022  16:43
Więzienie za żarty z Kościoła. Ziobro chce zmienić prawo w Polsce
Więzienie za żarty z Kościoła. Ziobro chce zmienić prawo w Polsce Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East news

PiS zaciekle broni Kościoła i daje mu pieniądze, ale Solidarna Polska chce iść jeszcze dalej. Jak ujawnia Radio ZET, partia przygotowała projekt ustawy mający na celu ułatwienie karania za przerywanie mszy świętej, szydzenie z nabożeństw i profanowanie wizerunku Matki Bożej. Będą wsadzać do więzienia przeciwników Kościoła?

Szykują się horrendalne zmiany w polskim prawie? Solidarna Polska chce zmian w przepisach dotyczących karania za obrazę uczuć religijnych. Jak podaje Radio ZET, prawicowi politycy domagają się wykreślenia słowa "złośliwie" z art. 195 Kodeksu karnego, który brzmi obecnie: "Kto złośliwie przeszkadza publicznemu wykonywaniu aktu religijnego kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Więzienie za obrazę Kościoła? Solidarną Polskę chyba bóg opuścił

Na tym jednak nie koniec proponowanych zmian. Solidarna Polska chcę wziąć się za art. 196 Kodeksu karnego. Obecnie brzmi on "Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2". Po zmianach jego treść przedstawiałaby się następująco: "Kto publicznie lży lub wyszydza Kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej, jego dogmaty i obrzędy podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Jan Kanthak wyjaśnia, że zmiany w kodeksie karnym proponowane przez Solidarną Polskę zapewnią "obiektywne kryteria w Kodeksie karnym". Posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus już zapowiada natomiast „cofnięcie Polski do średniowiecza”. Jej zdaniem, Zbigniew Zbioro  chce wprowadzić zmiany w kodeksie karnym, ponieważ „wymyśla sobie próby ucieczki poprzez współpracę z organizacjami fundamentalistycznymi i kościelnymi”. Jej zdaniem „kościół sam się wykończy”.

Przepisy mają na celu wyeliminowanie chuligańskich zachowań wobec czci i wiary, nie tylko wiary katolickiej i chrześcijańskiej, ale każdego wyznania – ogłosił Jan Kanthak na konferencji prasowej przed kościołem pw. Chrystusa Króla w Lublinie.

Nikt nie spodziewa się hiszpańskiej inkwizycji...

Czytaj także