18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

no to wojna

KACZYŃSKI NIE DARUJE DUDZIE? Rozwód prezesa i prezydenta

Emilia Waszczuk
28.12.2021  11:40
Andrzej Duda zawetował LeX TVN i podpisał na siebie wyrok?
Andrzej Duda zawetował LeX TVN i podpisał na siebie wyrok? Fot: Michał Woźniak/East News, Piotr Molecki/East News

Andrzej Duda sprzeciwił się Jarosławowi Kaczyńskiemu i zawetował ustawę medialną "LEX TVN". Wywołał tym burzę w Zjednoczonej Prawicy i... podpisał na siebie wyrok. Prezes nie będzie miał dla niego litości.

Poświąteczny poniedziałek przyniósł PiS kolejny kryzys. 27 grudnia Andrzej Duda sprzeciwił się partii matce i zawetował ustawę medialną, zwaną potocznie Lex TVN. Prezydent z całą stanowczością ogłosił, że projekt Prawa i Sprawiedliwości, który od kilku miesięcy próbował przeforsować Jarosław Kaczyński, godzi w dotychczasowe prawo i umowy międzynarodowe.

Decyzja prezydenta oczywiście oburzyła polityków Zjednoczonej Prawicy. Wściekli są koalicjanci PiS, rozjuszeni są politycy partii rządzącej. W Prawie i Sprawiedliwości już mówi się o definitywnym rozwodzie Jarosława Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy. Panowie od dawna nie pałają do siebie sympatią, teraz jednak weto okazało się kropelką, która przelewa czarę goryczy.

Duda dba o własną przyszłość?

O tym, że Jarosław Kaczyński nie szanuje zdania Andrzeja Dudy, mówi się od bardzo dawna. Od bardzo dawna mówi się też o tym, że Andrzej Duda w PiS nie ma prawa głosu i oczekuje się od niego pełnego oddania i podporządkowania. Duda postanowił jednak pokazać, że i on ma coś do powiedzenia, i już od wakacji zapowiadał, że Lex TVN może nie podpisać. I jak zapowiedział, tak zrobił.

Tuż przed świętami, gdy ustawa trafiła na biurko prezydenta, pojawiły się przecieki, jakoby Jarosław Kaczyński Andrzeja Dudę straszył Trybunałem Stanu. Miał mówić mu, że jeśli nie pozbędą się nieprzychylnych mediów, przegrają kolejne wybory i staną przed sądem, zapewne też trafią za kratki. Nie pomogło.

Pomóc miało za to straszenie Jarosława Gowina, który jeszcze w wakacje przekonywał Andrzeja Dudę, że zatwierdzenie LEX TVN będzie dla niego politycznym samobójstwem, zwłaszcza na arenie międzynarodowej. A - jak potwierdza Onetowi kilka osób z kręgów głowy państwa - prezydent wierzy, że po zakończeniu kadencji w 2025 roku, ma szansę na karierę w instytucjach zagranicznych, w domyśle - tych powiązanych z USA. Jak miałby więc wykosić z Polski należącą do Amerykanów grupę Discovery,, właściciela TVN?

Rozwód Dudy i Kaczyńskiego

Problem w tym, że myśląc o swojej przyszłości, Duda zapewnił sobie jeszcze gorszą teraźniejszość i zaognienie konfliktu z Jarosławem Kaczyńskim. - Kaczyński nie przewiduje dla swych nominatów żadnej autonomii. Oczekuje pełnej wasalizacji i entuzjazmu we wdrażaniu w życie jego pomysłów - pisze Onet. Tymczasem prezydent pokazuje rogi.

Sam Jarosław Kaczyński, jeszcze przed ogłoszeniem weta, doskonale wiedział, co zrobi prezydent. Co znamienne, udzielił wywiadu Interii, w którym oznajmił, że faktycznie się z prezydentem nie lubią i musiał kłamać przed wyborami, że go popiera. Tylko po to, by PiS utrzymało władzę. Przyznał też, że z głową państwa nie rozmawia, widać nie uważa Andrzeja Dudy za godnego swego czasu... Tym bardziej, że ten ani myśli popierać nie tylko medialnej czystki, ale też wielkich zmian w sądownictwie. - Duda jasno postawił granicę radykalizmu, na której przekroczenie się nie zgodzi - pisze Onet.

Czytaj także