18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zaczyna się

Wprowadzą STAN NADZWYCZAJNY?! Nie z powodu COVID-19...

26.10.2020  15:33
Ryszard Terlecki o stanie nadzwyczajnym
Ryszard Terlecki o stanie nadzwyczajnym Fot: MAREK BEREZOWSKI/REPORTER

Politycy wprowadzą stan nadzwyczajny? Okazuje się, że nie z powodu COVID-19, ale z powodu strajku kobieta w ogóle rozważane jest takie rozwiązanie. Ryszard Terlecki podkreśla, że jego zdaniem granica została przekroczona.

Stan nadzwyczajny wprowadzony przez strajk kobiet? Od momentu ogłoszenia decyzji Trybunału Konstytucyjnego ws. zaostrzenia ustawy aborcyjnej - ludzie masowo manifestują na ulicach całego kraju. W sytuacji zaostrzenia pandemii w Polsce - tłumne gromadzenie się może przynieść zastraszające rezultaty. Trudno jednak sobie wyobrazić, że Polacy będą teraz siedzieć z założonymi rękami.

Stan nadzwyczajny przez strajk kobiet?

Szef klubu parlamentarnego PiS, Ryszard Terlecki - zajął w tej sprawie jednoznaczne stanowisko. W manifestacjach widzi wyłącznie niezrozumiałą agresję i łamanie przepisów.

Przekraczano z pewnością granice tej dopuszczalności, atakując policjantów i zakłócając msze niedzielne, co jest już przestępstwem

- powiedział polityk PiS. 

Ryszard Terlecki zapewnił również, że najprawdopodobniej wyrok Trybunału Konstytucyjnego wejdzie w życie mimo rosnącej fali sprzeciwu Polaków. Pytany o wpływ protestów na to prawo, odpowiedział: "Jedno, to są protesty społeczne, drugie to jest konstytucja, która obowiązuje, więc Trybunał tylko uściślił nam obowiązywanie w pewnym zakresie konstytucji i tyle".

Ryszard Terlecki wyklucza wprowadzenie stanu nadzwyczajnego z uwagi na protesty. Przypominamy, że gdyby rządzący zmienili zdanie, to stan nadzwyczajny może być wprowadzony tylko na podstawie ustawy, w drodze rozporządzenia, które podlega dodatkowemu podaniu do publicznej wiadomości (zasada legalności). Decyzje podjęte w wyniku wprowadzenia stanu nadzwyczajnego muszą odpowiadać stopniowi zagrożenia (zasada proporcjonalności) i powinny zmierzać do jak najszybszego przywrócenia normalnego funkcjonowania państwa (zasada efektywności).

Za kilka tygodni z całą pewnością przekonamy się, jakie będą następstwa działań społeczeństwa i rządu.

Czytaj także
Przeczytaj więcej