18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

PiS ma plan jak odzyskać wrak

Rosja zwróci tupolewa? „Nowa propozycja” od Polski

23.09.2019  10:20
Wrak tupolewa wciąż w Rosji - czy rząd PiS odzyska samolot?
Wrak tupolewa wciąż w Rosji - czy rząd PiS odzyska samolot? Fot: Facebook

Katastrofa smoleńska wydarzyła się 10 kwietnia 2010 roku i od tamtej pory wrak samolotu pozostaje w Rosji. Rząd zapowiada, że być może nastąpi przełom i TU-154M w końcu wróci do Polski. Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow usłyszał już nawet propozycję, która miałaby go przekonać do wydania wraku.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w wywiadzie dla „Wprost” zdradził, że rząd PiS ma plan jak odzyskać samolot, w którym zginął m.in. prezydent Lech Kaczyński. Podkreślił, że Polska ma w tej sprawie wsparcie Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i społeczności międzynarodowej.

Postanowiliśmy wyjść do Rosji z nową propozycją dotyczącą zwrotu tupolewa  - powiedział Czauputowicz. (Wprost)

Czaputowicz zdradził, że strona rosyjska nie chce oddać samolotu, bo wciąż prowadzi śledztwo i obawia się, że w Polsce dojdzie do manipulacji przy materiale dowodowym. Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow usłyszał więc propozycję, by oddać wrak tupolewa, a nienaruszalność zapewni specjalna obserwacja przez Radę Europy. Rosja wciąż miałaby dostęp do wraku jeśli wymagałoby tego prowadzone przez nią śledztwo.

Ławrow jak na razie propozycji nie przyjął. Zdaniem Czaputowicza „nie doszło do zbliżenia stanowisk”.