18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

szokująca decyzja

"Te wybory SĄ NIEWAŻNE". Sąd rozpatrzył protest Trzaskowskiego

02.08.2020  11:31
Sąd Najwyższy rozpatrzył protest wyborczy Trzaskowskiego
Sąd Najwyższy rozpatrzył protest wyborczy Trzaskowskiego Fot: Łukasz Machowczyk/Shutterstock

W sobotę Sąd Najwyższy dalej rozpatrywał protesty wyborcze. Wśród nich znalazł się wniosek sztabu Rafała Trzaskowskiego, w którym wykazano niekonstytucyjność wyborów prezydenckich.

Prawie 6 tysięcy protestów wyborczych musiał rozpatrzyć Sąd Najwyższy do 3 sierpnia. W poniedziałek ogłoszona zostanie decyzja co do ważności wyborów prezydenckich, choć niespodzianek raczej nie mamy co oczekiwać. Już niemal wiadomo, jaki wyrok zostanie wydany.

W sobotę SN rozpatrzył 66 protestów, z których 65 uznał za zasadne, ale nie wpływające na wynik wyborów. Co z ostatnim?

"Wykazaliśmy nieuczciwość wyborów"

Ostatni protest to skarga złożona przez komitet wyborczy Rafała Trzaskowskiego. W proteście wykazano między innymi, że data wyborów została ustalona wbrew konstytucji, a w kampanię Andrzeja Dudy zaangażowano - wbrew prawu - cały aparat państwa, łącznie z premierem, który jeździł po Polsce i rozdawał ludziom czeki bez pokrycia. Wskazano także (skarga taka pojawiła się w tysiącach innych protestów), że i TVP zaangażowała się w brudną kampanię, wychwalając prezydenta i działając na szkodę pozostałych kandydatów, mimo że w statucie zapisaną mają bezstronność.

Jak się okazuje, obsadzony przez PiS i Andrzeja Dudę Sąd Najwyższy działał tak, by partii nie zaszkodzić - alarmują teraz politycy KO. Sąd uznał, że protest pozostawi bez dalszego biegu, a więc nie zajął się jego rozpatrywaniem. Dlaczego? Rzecznik SN tłumaczy, że protest częściowo wykraczał poza ustawowo określony przedmiot i granice zakreślone w kodeksie wyborczym. Ponadto twierdzi, że sztab Trzaskowskiego nie wykazał, na czym miałaby nieuczciwość i nieważność wyborów polegać.

Sąd Najwyższy umywa ręce. Z żalem patrzymy na tę decyzję, gdyż wyraźnie wykazaliśmy nieuczciwość wyborów

- komentuje decyzję Barbara Nowacka.

Sąd Najwyższy ma jeszcze do rozpatrzenia 200 protestów. Decyzję o ważności/nieważności wyborów ogłosi w poniedziałek w południe.

Przeczytaj więcej
Komentarze