18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Będzie cyrk

Wybory mieszane uchwalone przez Sejm

13.05.2020  09:29
Wybory mieszane uchwalone przez Sejm
Wybory mieszane uchwalone przez Sejm Fot: Jakub Kaminski/East News

Wybory mieszane zostały wczoraj wieczorem uchwalone przez Sejm. Ustawa zakłada, że odbędą się one w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość korespondencyjnego oddania głosu.

Wybory mieszane zamiast wyłącznie korespondencyjnych! Taka jest wczorajsza decyzja Sejmu. Projekt ustawy o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego, autorstwa posłów PiS, został złożony w Sejmie zaledwie w poniedziałek wieczorem, a już dziś wszystko jest jasne.

Wybory mieszane uchwalone przez Sejm

Czego, jak czego, ale błyskawicznych działań na własną korzyść PiS-owi odmówić nie można. Wybory prezydenckie najpierw miały się odbyć zgodnie z pierwotnym planem, 10 maja, korespondencyjnie. Kiedy to okazało się niemożliwe, należało jak najszybciej znaleźć inne rozwiązanie.

Wczoraj Sejm zdecydował, że przeżyjemy wybory mieszane. W praktyce oznacza to, że odbędą się one w lokalach wyborczych, ale gdyby kogoś przykładowo przerażała pandemia (co jest zupełnie zrozumiałe, ale zdaje się być na dalszym planie) to będzie istniała możliwość oddania głosu korespondencyjnie. Pociągnie to z pewnością za sobą ogrom problemów organizacyjnych, których na razie nie jesteśmy świadomi.

We wtorkowy wieczór za przyjęciem ustawy głosowało 244 posłów, 137 było przeciw, a 77 wstrzymało się od głosu. Zgodnie z nią kandydaci zarejestrowani przez PKW w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w których nie odbyło się głosowanie lub Sąd Najwyższy podjął uchwałę stwierdzającą nieważność wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, po ponownym zgłoszeniu zostają uznani za zarejestrowanych kandydatów w wyborach zarządzonych przez marszałka Sejmu w kolejnym terminie. 

Będzie też można zgłaszać nowych kandydatów. Na pytanie, kiedy te wybory się odbędą, jak na razie nikt nie zna odpowiedzi. 

logo Tu się dzieje