18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kaczyński wyjaśnia

Dlaczego wybory MUSZĄ się odbyć?

03.04.2020  09:05
Kaczyński i wybory prezydenckie 2020 - konstytucja i bezpieczeństwo?
Kaczyński i wybory prezydenckie 2020 - konstytucja i bezpieczeństwo? Fot: Jan BIELECKI/East News

Chociaż koronawirus w Polsce szaleje i rośnie liczba chorych, to wybory prezydenckie 2020 się odbędą, a termin majowy jest nie do ruszenia. Tak przynajmniej uważa prezes PiS Jarosław Kaczyński. W piątek wyjaśnił, dlaczego Polacy MUSZĄ iść do urn.

Jarosław Kaczyński nie boi się koronawirusa i uważa, że Polacy muszą głosować w wyborach prezydenckich. Polityk PiS zapowiadał nawet, że jest gotowy zmusić do wyborów i nakładać kary. Jedynym ratunkiem dla wyborców byłby stan wyjątkowy, który pozwoliłby na zmianę terminu wyborów. Zdaniem prezesa, nie można go jednak wprowadzić, bo nie są spełnione określone konstytucyjnie warunki.

W związku z tym konstytucyjnie rzecz biorąc nie ma możliwości odłożenia wyborów prezydenckich w ogóle, a już w szczególności na rok – oznajmił Jarosław Kaczyński w Programie Pierwszym Polskiego Radia w „Sygnałach Dnia”.

Bezpieczne wybory korespondencyjne?

Zdaniem Kaczyńskiego, wybory korespondencyjne „całkowicie zabezpieczają życie i zdrowie obywateli”. Zapewnił, że taka forma wyborów prezydenckich byłaby w pełni bezpieczna dla wyborców oraz dla osób organizujących wybory.

Przy okazji prezes zaatakował też opozycję. Jego zdaniem chcą przełożyć wybory, bo obecnie mają bardzo niskie notowania.

Ludzie, którzy do niedawna, a właściwie do dziś dnia nieustannie powołują się na konstytucję, noszą napisy "konstytucja", często posługują się konstytucją jako taką książeczką, którą się pokazuje innym, jednocześnie tej konstytucji całkowicie nie szanują. Zgodnie z konstytucją wybory powinny się w tej chwili odbyć, chyba że zostałby wprowadzony stan nadzwyczajny  – prezes PiS mówił w Programie 1 Polskiego Radia

Przeciwko wyborom protestuje nie tylko opozycja, ale rodzi się również bunt w obozie władzy. Kaczyński skomentował sprzeciw Porozumienia Jarosława Gowina i zasugerował mu, co powinien zrobić. 

Mam nadzieję, że Jarosław Gowin pójdzie razem z obozem, do którego należy i dzięki któremu pełni wysoką funkcję państwową – wypowiedział się Jarosław Kaczyński. (Program Pierwszy Polskiego Radia)

Czytaj także
Przeczytaj więcej