18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Polacy do urn!

Wybory prezydenckie już w maju. Podali dokładną datę

05.02.2020  12:02
Wybory prezydenckie już w maju. Podali dokładną datę
Wybory prezydenckie już w maju. Podali dokładną datę Fot: Piotr Molecki/East News/ Grzegorz Banaszak/REPORTER

Wybory prezydenckie nadciągają wielkimi krokami. W środę w końcu podano ostateczną datę pierwszej i ewentualnej drugiej tury. Czy Polacy tłumnie ruszą do urn?

Po jesiennych wyborach parlamentarnych, w których PiS zdobył większość stołków w Sejmie, a opozycja w Senacie, przyszedł czas na wybory prezydenckie. Kiedy się odbędą? Do dziś nie było wiadomo, choć kandydaci już rozpoczęli kampanie wyborcze.

Dokładna data pierwszej tury wyborów, została w końcu wybrana. Informację w środę przekazała Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Wybory w maju

Pierwsza tura wyborów prezydenckich zaplanowana została na niedzielę 10 maja 2020 roku. To oznacza, Że ewentualna druga tura odbędzie się dwa tygodnie później, 24 maja. 

Zgodnie z art. 128 ust. 2 konstytucji, a także zgodnie z art. 289 par. 1 i art. 290 ustawy Kodeks wyborczy zarządzam wybory prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej - termin przeprowadzenia wyborów wyznaczam na niedzielę dnia 10 maja 2020 r.

- przekazała Elżbieta Witek

W tegorocznych wyborach prezydenckich zetrą się ze sobą Andrzej Duda z ramienia PiS, Małgorzata Kidawa-Błońska z KO, Robert Biedroń z Lewicy, Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL, Krzysztof Bosak z Konfederacji i bezpartyjny Szymon Hołownia. Wedle najnowszych sondaży, największe szanse ma Andrzej Duda, jednak kontrkandydatka z Koalicji Obywatelskiej depcze mu po piętach.

logo Tu się dzieje