18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

szybko poszło

WYBORY PREZYDENCKIE NADCHODZĄ. Jest decyzja

Emilia Waszczuk
02.06.2020  19:04
Wybory prezydenckie. Jest decyzja
Wybory prezydenckie. Jest decyzja Fot: Grzegorz Bukala/REPORTER

W ekspresowym tempie Sejm przyjął część poprawek do ustawy o wyborach prezydenckich. W końcu wiadomo (mniej więcej), jak mają wyglądać.

Wybory prezydenckie przegłosowane. Sejm we wtorek ostatecznie przyjął nową ustawę o głosowaniu mieszanym (korespondencyjnym i stacjonarnym). O dziwo, posłowie przyjęli część poprawek zaproponowanych przez Senat. Przeciwni byli za to (większością głosów PiS) między innymi wydłużeniu możliwości głosowania o 2 godziny, czy... zapewnieniu równego czasu antenowego w TVP wszystkim kandydatom.

Wybory - nowe zasady

Teraz ustawa o mieszanym głosowaniu trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy, a ten zapewne ją podpisze. Wybory odbędą się... w dniu, który ogłosi marszałek Elżbieta Witek. Datę poznać mamy - jak zapowiedział Ryszard Terlecki - jeszcze we wtorek lub w środę. Wiadomo za to, że głosować będziemy i korespondencyjnie, i osobiście w lokalach wyborczych. O tym, która opcja dostępna będzie dla którego obywatela, zdecyduje PKW, a nie jak chciał PiS, minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Inne odrzucone poprawki to między innymi zagwarantowanie nowym kandydatom ustawowych 10 dni na zebranie podpisów poparcia i zarejestrowanie udziału w wyborach. Większością głosów Zjednoczonej Prawicy odrzucono też pomysł zbierania głosów poparcia drogą elektroniczną, za pomocą ePUAP.

PiS z koalicjantami nie chcą też, by to PKW decydowała o kalendarzu wyborczym - sprzeciwili się poprawce, która mówiła o ustaleniu go wspólnie przez marszałek Sejmu i Komisję. Elżbieta Witek będzie więc mogła jedynie "zasięgnąć ich opinii" ale decyzję podjąć samodzielnie.

Kolejna odrzucona poprawka to wymóg pokwitowania odbioru pakietu wyborczego przez obywatela. Nawet nie zauważymy więc, że ten akurat wylądował nam w skrzynce na listy. Sejm nie chciał także zmiany, która dałaby Sądowi Najwyższemu 21 dni (zamiast 16) na rozpatrzenie skarg wyborczych. Z kolei osoby mieszkające za granicami Polski, swoje pakiety do głosowania dostaną najpóźniej 6 dni przed wyborami, a nie - jak chciał Senat - 9.

Jak będą wyglądały wybory?

Część senackich poprawek w Sejmie przyjęto. I tak na przykład osoby zakażone koronawirusem i objęte kwarantanną głos oddadzą chwilę po otrzymaniu pakietów wyborczych. Będą zobowiązane niezwłocznie wypełnić oświadczenie, postawić krzyżyk przy wybranym kandydacie i umieszczone w specjalnej kopercie dokumenty oddać listonoszowi lub urzędnikowi, który im je przyniesie. Ponadto samorządy dostaną dokładne informacje o osobach w kwarantannie w ciągu 12 do 2 dni przed wyborami.

Osoby mieszkające za granicą, muszą zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego do 15 dni przed wyborami, Polacy głosujący w kraju - do 12 dni. Inna przyjęta poprawka wprowadza ułatwienia dla osób niepełnosprawnych - między innymi oznaczenia w alfabecie Brailla dla osób niewidomych.

Przeczytaj więcej
Komentarze