18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

szok

Wyborów nie będzie. Kaczyński dogadał się z Gowinem

07.05.2020  08:18
Wyborów nie będzie. Kaczyński dogadał się z Gowinem
Wyborów nie będzie. Kaczyński dogadał się z Gowinem Fot: Shutterstock/Wikipedia

W środę późnym wieczorem prezesi PiS i Porozumienia - Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin - wydali wspólne oświadczenie odnośnie wyborów prezydenckich. Odbędą się korespondencyjnie, ale nie 10 maja.

Takiego ruchu nikt się nie spodziewał. Nieugięty dotąd Jarosław Gowin się ugiął, ugiął się także nieugięty dotąd Jarosław Kaczyński. Prezesi Porozumienia i PiS dogadali się w kwestii wyborów prezydenckich. Porozumienie poprze w Sejmie ustawę o wyborach korespondencyjnych, ale te i tak w niedzielę się nie odbędą.

W środę wieczorem politycy wydali wspólne oświadczenie dla PAP. Poinformowali, że chcą dla Polaków uczciwych i konstytucyjnych wyborów, zorganizowanych przez Państwową Komisję Wyborczą. Te z 10 maja uznane zostaną za niebyłe - więc nieważne. Ich decyzję w ostrych słowach już komentują politycy partii opozycyjnych (więcej TUTAJ).

Gowin i Kaczyński odwołują wybory

Co to oznacza? Wybory 10 maja się nie odbędą, a Sąd Najwyższy uzna, że były nieważne. Winę za ten stan ponosi oczywiście - zdaniem Zjednoczonej Prawicy - opozycja.

W związku z odrzuceniem przez opozycję wszystkich konstruktywnych propozycji umożliwiających przeprowadzenie tegorocznych wyborów prezydenckich w terminie konstytucyjnym, partie Prawo i Sprawiedliwość oraz Porozumienie Jarosława Gowina przygotowały rozwiązanie, które zagwarantuje Polakom możliwość wzięcia udziału w demokratycznych wyborach - podali.
Po upływie terminu 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu RP ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie - czytamy.

Nowe wybory - kiedy?

Kiedy możemy spodziewać się wyborów prezydenckich i jak będą wyglądały? Nowy termin będzie musiała wyznaczyć Elżbieta Witek. Oznacza to - najpewniej - przygotowanie od nowa całego procesu wyborczego - między innymi zgłoszenia kandydatów i zebrania list poparcia. Chyba że rząd przyjmie odpowiednie poprawki do ustawy o wyborach korespondencyjnych.

Wybory odbędą się drogą kopertową, jednak zorganizuje je nie Poczyta Polska i politycy, a PKW. Przewidywany wstępnie termin głosowania wyznaczony będzie na lipiec.

Wybory przeprowadzone przez Państwową Komisję Wyborczą, w trosce o bezpieczeństwo Polaków, ze względu na sytuację epidemiczną, odbędą się w trybie korespondencyjnym. Porozumienie Jarosława Gowina zobowiązuje się do poparcia ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., a jednocześnie przedstawi, w uzgodnieniu z Prawem i Sprawiedliwością, propozycje jej nowelizacji

- czytamy w oświadczeniu Gowina i Kaczyńskiego.

logo Tu się dzieje