18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

gorąco

Wybory prezydenckie nieważne? Sąd Najwyższy decyduje!

Emilia Waszczuk
29.07.2020  11:37
Wybory Prezydenckie zostaną unieważnione?
Wybory Prezydenckie zostaną unieważnione? Fot: praszkiewicz/Shutterstock

Wybory Prezydenckie będzie trzeba powtórzyć? Tysiące protestów doprowadzą do unieważnienia głosowania? Sąd Najwyższy wydał komunikat.

Wybory prezydenckie w 2020 roku przejdą do historii. Nie dość, że sprawa ciągnie się miesiącami, wiosną odwołał je jak gdyby nigdy nic szeregowy poseł (Jarosław Kaczyński), a wcześniej Jacek Sasin wydał na druk nielegalnych i bezużytecznych kart do głosowania 70 milionów złotych, to gdy w końcu się odbyły, doszło do szeregu nieprawidłowości.

Kampanii prezydenckiej nie sposób nazwać czystą, zaangażowały się w nią nawet TVP i rząd, wychwalając Andrzeja Dudę i oczerniając przeciwników (i rząd i TVP nie mają prawa tego robić - muszą być bezstronne). Wielu ludzi nie głosowało, bo nie dostali pakietów, są nawet dowody na fałszerstwa. Czy głosowanie zostanie unieważnione?

Sąd Najwyższy decyduje

Obywatele mogli składać protesty wyborcze przez trzy dni od daty ogłoszenia wyniku wyborów. Do dziś wpłynęło ich ponad 5,8 tys. Nie wiadomo, czy będzie ich więcej - część może jeszcze docierać - decyduje data stempla pocztowego.

Sąd Najwyższy dostał 21 dni na rozpatrzenie pozwów, zostało ich już zaledwie kilka. Do tej pory udało się przeanalizować dopiero 277 protestów, z czego 12 Sąd Najwyższy uznał za zasadne, ale bez wpływu na wynik wyborów. 25 protestów było bezzasadnych, a 240 zostało pozostawionych bez dalszego biegu. Jaka będzie ostateczna decyzja w sprawie ponad 5 tysięcy wniosków i wyborów prezydenckich? Tego dowiemy się już za chwilę.

Na 3 sierpnia Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego wyznaczyła termin posiedzenia w celu podjęcia uchwały ws. ważności wyborów prezydenckich

- poinformował PAP zespół prasowy SN.