18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

PiS w kropce

Kiedy wybory prezydenckie? Gowin szantażuje Kaczyńskiego

11.05.2020  12:12
Kiedy wybory prezydenckie? Gowin szantażuje Kaczyńskiego
Kiedy wybory prezydenckie? Gowin szantażuje Kaczyńskiego Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Wybory prezydenckie w końcu będą musiały się odbyć. Jarosław Gowin zdradza potencjalny termin i przy okazji straszy PiS rozpadem rządu.

W niedzielę 10 maja odbyły się wybory prezydenckie widmo. Nie otworzono ani jednej komisji wyborczej, ani jeden Polak nie miał prawa i możliwości głosu na żadnego ze startujących kandydatów. Czemu wyborów nie było? Bo tak zarządzili Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin. A teraz nie wiadomo, co dalej.

Po wyborach, których nie było, Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała o niewygranej żadnego kandydata i uznała, że... nikt w nich nie wystartował. Teraz sprawą albo zajmie się Sąd Najwyższy, albo od razu Elżbieta Witek, która jako marszałek Sejmu, wyznaczy nową datę głosowania.

Kiedy wybory?

Ciągle nie wiadomo, kiedy odbędą się wybory prezydenckie. Pewne jest jedno - nie w tym miesiącu. Jeśli PiS znowu będzie próbował przeforsować termin 23 maja, spotkają opór ze strony Jarosława Gowina i Porozumienia. A to może grozić rozpadem koalicji i całego rządu.

Gdyby przeforsowano termin 23 maja, to niezależnie od tego, kto by wygrał, legalność wyboru nowej głowy państwa byłaby kwestionowana w Polsce i za granicą. Doszłoby do kilkuletniego kryzysu ustrojowego z fatalnymi skutkami dla siły państwa i naszej pozycji międzynarodowej

- powiedział Gowin w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną.

Kiedy zatem odbędą się wybory? Zjednoczona Prawica chciałaby je przeprowadzić pod koniec czerwca. Na 28.06 politycy mogą się jednak nie wyrobić - nie pozwalają na to terminy. Nowe wybory oznaczają rozpoczęcie nowego procesu wyborczego - w tym rejestrację nowych kandydatów i zbieranie podpisów poparcia. Bardziej realnym terminem jest więc dopiero 12 lipca.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze