18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

to ostateczne?

Wybory prezydenckie W CZERWCU! Morawiecki podał datę!

21.05.2020  13:39
Wybory prezydenckie. Premier Morawiecki podał datę
Wybory prezydenckie. Premier Morawiecki podał datę Fot: Piotr Molecki/East News

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, kiedy w Polsce planowane są wybory prezydenckie. Potwierdził wcześniejsze doniesienia polityków - do urn pójdziemy 28 czerwca.

Czy to już ostateczna data? Od dłuższego czasu kolejni politycy informowali, że wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Wspominali o tym zarówno działacze PiS, jak i opozycji. Teraz potwierdził to premier Mateusz Morawiecki.

Chcemy wypełnić nasze obowiązki konstytucyjne i przeprowadzić te wybory zgodnie z konstytucją i dzisiaj planujemy zrobić to na 28 czerwca. Późniejszy termin nie byłby wskazany, ponieważ potem do 6 sierpnia kończy się kadencja prezydenta i z terminów, które potem wynikają z prawa, mogłoby to oznaczać, że ogłoszenie ostateczne wyborów, czy zatwierdzenie wyborów przez Sąd Najwyższy, przeciągnęłoby się poza ten termin - powiedział polityk.

Kiedy ruszy kampania?

Kiedy termin ten zostanie ogłoszony oficjalnie? Nie wiadomo. 10 maja Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła, że wybory nie odbyły się, bo obywatele nie mogli głosować. Czemu nie mogli? Bo "nie było kandydatów". Marszałek Sejmu Elżbieta Witek powinna w terminie 14 dni od opublikowania ich uchwały podać datę wyborów. Póki co tego nie robi. A i uchwały do dziś nie opublikowano.

Tutaj dokonują się na pewno analizy, które są ważne po to, żeby wiedzieć dokładnie, czy w obecnych okolicznościach, już teraz jest ten moment, żeby ta uchwała mogła zostać opublikowana

- skomentował sytuację Morawiecki.

Czytaj także
Przeczytaj więcej