18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Będą zmiany

Wybory przedterminowe już w czerwcu? Ujawniono nowe informacje

23.04.2021  17:19
Sanepid rekomenduje zorganizowanie w czerwcu wyborów
Sanepid rekomenduje zorganizowanie w czerwcu wyborów Fot: Piotr Hukalo/East News

Zaplanowane na maj przedterminowe wybory samorządowe mogą zostać przełożone na czerwiec. Zmianę rekomenduje Główny Inspektorat Sanitarny, argumentując to niestabilną sytuacją pandemiczną w kraju.

Wybory prezydenckie w Rzeszowie miały odbyć się 9 maja. Sprawę skomplikowała trudna sytuacja pandemiczna, która stawia ten termin pod znakiem zapytania. Szansa na to, że Jacek Sasin zorganizuje wybory korespondencyjne, jest niewielka, zatem sanepid zaapelował o przesunięcie terminu na czerwiec.

W opinii Głównego Inspektora Sanitarnego przedterminowe wybory samorządowe należy przełożyć z powodu wciąż nieustabilizowanej sytuacji epidemicznej. Zalecanym rozwiązaniem jest przełożenie wszelkich przedsięwzięć wyborczych na drugą dekadę czerwca 2021 r - poinformował GIS.

Inspektorat w oświadczeniu podkreślił, że mimo poprawy sytuacji oraz optymistycznych prognoz, sytuacja nadal jest dynamiczna, a zorganizowanie wyborów w maju może wiązać się z lawinowym wzrostem zachorowań.

Wybory w Rzeszowie zostaną przesunięte?

O możliwości przesunięcia wyznaczonego na maj terminu wyborów mówił w rozmowie z wp.pl rzecznik rządu Piotr Müller.

Jest znak zapytania, bo sytuacja epidemiczna nadal nie jest dobra. Nie wykluczam, że wybory zostaną przesunięte, podobnie jak to miało miejsce w innych miejscowościach. Spodziewam się, że decyzja zapadnie najpóźniej w przyszłym tygodniu, a może nawet w tym. Ale raczej przewiduje następny tydzień - przekazał rzecznik rządu.

Jak dodał, rekomendacją zajmie się Mateusz Morawiecki, który na jej podstawie dokona kolejnych korków w sprawie wyborów samorządowych. Zdaniem Müllera, przesunięcie wyborów jest wysoce prawdopodobne.

Czytaj także
Przeczytaj więcej