18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

epidemia jeszcze nam dowali

Szumowski straszy restrykcjami! Rozważa zamrożenie gospodarki

10.06.2020  14:16
Łukasz Szumowski ostrzega przed epidemią
Łukasz Szumowski ostrzega przed epidemią Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Epidemia nie znika, znikają obostrzenia i zakazy. Na jak długo? Wszystko zależy od liczby zakażeń. Łukasz Szumowski przyznaje, że już za chwilę znów możemy mierzyć się z "zamrażaniem".

W ostatnich dniach Łukasz Szumowski - lekarz i minister zdrowia - zabłysnął stwierdzeniem, że w Polsce mamy dużo potwierdzonych przypadków koronawirusa, bo... badamy ludzi. Oznajmił, że jeśli przestalibyśmy testować, epidemia zaczęłaby wygasać. Pokrętna logika pana polityka wywołała falę żartów, on sam zaś ciągle zapewnia, że w Polsce wcale się źle nie dzieje. Zapomina przy tym, że w porównaniu z innymi krajami, badamy mało, a chorych ciągle nam przybywa.

Teraz Szumowski poszedł dalej i stwierdził, że gdyby nie Śląsk, w Polsce praktycznie nie istniałby problem koronawirusa. - To pokazuje, że ta transmisja pozioma jest już de facto bardzo niewielka i można powiedzieć, że zarządzamy epidemią - oznajmił w TOK FM.

Szumowski straszy ograniczeniami

Mimo pewności, że rząd trzyma epidemię w ryzach, minister zdrowia nie wyklucza ponownego wprowadzenia w Polsce obostrzeń, a możliwe, że także częściowego zamrożenia gospodarki.

Dostosowujemy rygory i wymogi do dynamicznie zmieniającej się epidemii. Ten wirus jest, ale jego ilość, sposób i miejsce rozprzestrzeniania się są bardzo zmienne i my też się musimy do tego dostosować - powiedział Szumowski.

Można by znowu wprowadzać ograniczenia przemieszczania się, choćby przywrócenie maseczek, choćby zamknięcie pewnych elementów gospodarki, gdzie ludzie mogą się często stykać - grozi Szumowski.

Do ponownych restrykcji doprowadzić możemy sami - nieodpowiedzialnym zachowaniem i nieprzestrzeganiem odgórnych zaleceń. Obostrzenia powrócą, jeśli znów w Polsce dojdzie do transmisji poziomej.

Wybory korespondencyjne

Łukasz Szumowski ostrzegł także, że istnieje co najmniej kilka miejsc w Polsce, gdzie ludzie nie powinni iść do urn 28 maja. Już teraz zapowiada, że zarekomenduje przeprowadzenie w części kraju wyborów jedynie korespondencyjnych.

Myślę, że są dziś takie gminy w Polsce, w których rekomendowałbym wybory wyłącznie w formie korespondencyjnej - powiedział. - Jak to przeanalizuję, to myślę, że wydam takie rekomendacje. Myślę, że takie gminy w Polsce są.

Czytaj także
Przeczytaj więcej