18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

To koniec kraju?

Wyrok TSUE. Polska zapłaci gigantyczną karę

20.09.2021  16:28
Wyrok TSUE. Mega kara za kopalnię Turów
Wyrok TSUE. Mega kara za kopalnię Turów Fot: EDYTOR/REPORTER/Michał Legierski

Zapadł brutalny wyrok TSUE ws. wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów w pobliżu czeskiej granicy. Polska jest zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie. Rząd PiS zapłaci z kieszeni podatników?

Kopalnia Turów pogrąży Polskę? Jest wyrok TSUE! Polska strona nie chciała wstrzymać wydobycia węgla kamiennego przy czeskiej granicy, więc czeski rząd skierował do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) skargę związaną z dalszą działalnością kopalni odkrywkowej, która pracuje na potrzeby należącej do PGE elektrowni Turów. Czesi twierdzili, że rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca. Teraz Polska będzie płaciła codziennie gigantyczne kary, które mają rosnąć z każdym dniem.

Kopalnia w Turowie i mega kara dla Polski

Wiceprezes TSUE Rosario Silva de Lapuerta w poniedziałek ogłosił, że Polska ZOSTAŁA SKAZANA! Zobowiązano nas do płacenia na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 500 tys. euro dziennie. W komunikacie prasowym Trybunału poinformowano, że "począwszy od dnia doręczenia niniejszego postanowienia aż do chwili, w której wspomniane państwo członkowskie zastosuje się do treści postanowienia wiceprezes Trybunału z dnia 21 maja 2021 roku"

Lapuerta zapewnia, że „jest to kara niezbędna, aby wzmocnić skuteczność środka tymczasowego, czyli nakazu zaprzestania wydobycia”.

W kwietniu minister klimatu przedłużył obowiązującą do 2026 r. koncesję na wydobycie w Turowie do 2044 r. W maju TSUE, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni do czasu wydania wyroku. Polski rząd w odpowiedzi ogłosił, że wydobycie nie zostanie wstrzymane i rozpoczął negocjacje ze stroną czeską. Dotychczas nie przyniosły one zakończenia sporu – podaje Radio ZET.

Wyrok TSUE jak na razie skomentował wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Uważa, że Trybunał używa traktatu, by bezprawnie szantażować Polskę

TSUE z jednego przepisu traktatu, na przestrzeni kilkunastu miesięcy uczynił narzędzie bezprawnego szantażu wobec Polski. Dzisiaj mamy zamykać kopalnie, a jutro? TSUE zdejmie z urzędu PAD i rozwiąże Sejm bo wybory potwierdzał SN w składzie sędziów wskazanych przez nowy KRS? – oburzył się Kaleta na Twitterze.

PiS zamknie kopalnię w Turowie?

Rząd PiS uważa, że kopalnia w Turowie nie może zostać zamknięta, bo jest ważnym elementem całego systemu gospodarczego i  ma wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Jak podaje Business Insider, turoszowski kompleks energetyczny odpowiada za 5% krajowej produkcji energii elektrycznej.