18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

PSL wysiuda jastrzębia z NBP?

Wyrzucą Glapińskiego. Plan ujawniony

Wojciech Kozicki
21.07.2022  15:58
Glapiński do wyrzucenia? PSL ma plan jak go wywalić z NBP
Glapiński do wyrzucenia? PSL ma plan jak go wywalić z NBP Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński wyleci ze stanowiska. Jak ujawnia Wirtualna Polska, PSL ma plan jak pozbyć się Glapińskiego i nawet postawić go przed Trybunałem Stanu. Czy uda się legalnie obalić „Jastrzębia” maniakalnie podnoszącego stopy procentowe?

Adam Glapiński zostanie obalony? Wicemarszałek Sejmu  Piotr Zgorzelski ujawnił Wirtualnej Polsce treść opinii prawnej dokonanej na zlecenie PSL. Wynika z niej, że prezes Narodowego Banku Polskiego mógłby odpowiadać przed Trybunałem Stanu za złamanie "bezwzględnego zakazu finansowania deficytu budżetowego przez bank centralny". Czy uda się wysiudać Glapińskiego?

PSL chce usnąć Glapińskiego. Mają plan obalenia szefa NBP

Jak podaje Wirtualna Polska, Polskie Stronnictwo Ludowe zdobyło opinię prawną konstytucjonalisty dr hab. Jacka Zaleśnego z Uniwersytetu Warszawskiego. Uważa, że Glapiński złamał konstytucję, co pozwoli go legalnie usunąć ze stanowiska.

Tak można streścić pomysł polityków PSL na to, by po ewentualnej wygranej w wyborach parlamentarnych, wymienić prezesa NBP. Choć pomysł nie jest nowy to stoją za nim zupełnie inne przesłanki. Chodzi o możliwe złamanie "bezwzględnego zakazu finansowania deficytu budżetowego przez NBP" – podaje Wirtualna Polska.

Przypominamy, że niedawno Donald Tusk zapowiedział, że jeśli Platforma Obywatelska wygra wybory, to „wyprowadzi Glapińskiego z NBP bez żadnej ustawy”. Wiceszef PO Tomasz Siemoniak w "Faktach po Faktach" TVN24 doprezycował, że po Glapińskiego "przyjadą silni ludzie i go przekonają do tego, że nie jest prezesem Narodowego Banku Polskiego”. Może to jednak nie być takie proste, bo jak zwraca uwagę prof. Ryszard Piotrowski z Uniwersytetu Warszawskiego, „do prezesa NBP nie stosuje się przepisów dotyczących członków zarządu”.

Do prezesa NBP nie stosuje się przepisów dotyczących członków zarządu. On nie jest członkiem zarządu, ale jest samodzielnym konstytucyjnym organem NBP, podobnie jak zarząd  - wyjaśnia prof. Ryszard Piotrowski. (Wirtualna Polska).

Czytaj także