18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

PiS zagłodzi Polaków

Wyższe stawki VAT. Sejm zdecydował

Wojciech Kozicki
16.09.2022  15:35
Wyższe stawki VAT w 2023 roku. Sejm zdecydował, PiS chce pieniędzy
Wyższe stawki VAT w 2023 roku. Sejm zdecydował, PiS chce pieniędzy Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Kryzys, inflacja, wysokie raty kredytów, droga żywność… PiS właśnie wbiło kolejny gwóźdź do trumny, w której kładzie Polskę. Sejm zdecydował, że od 2023 będą obowiązywały wyższe składki VAT. Polacy wyjdą na ulice? A może z głodu nie będą mieli już siły protestować?

Polska jest na krawędzi zapaści gospodarczej. Wczoraj PiS ogłosiło rekordową podwyżkę płacy minimalnej, która doprowadzi do zamknięcia szpitali. Na tym jednak nie koniec, bo Sejm w piątek przegłosował ustawę podnoszącą stawki VAT w 2023 roku. Nie będzie powrotu do niższych stawek VAT, wynoszących 7 procent i 22 procent. Sejm uchwalił nowelizację utrzymującą VAT na poziomie 8 procent i 23 procent na kolejny rok.

Wyższy VAT w 2023 roku. Sejm podpisał wyrok na firmy i Polaków

Przypomijmy, że 2011 roku z powodu kryzysu podniesiono VAT na trzy lata. Politycy nakłamali i nie mają zamiaru wrócić do niskiej stawki VAT, chociaż zgodnie z zapisami w ustawie powinien w 2023 roku zostać automatycznie przywrócony do podstawowych stawek. Rząd PiS obszedł jednak prawo poprzez nowelizację zmieniającą zasady systemu fiskalnego. Radio ZET zwraca uwagę, że „do warunków, których spełnienie umożliwiłoby obcięcie VAT o 1 punkt procentowy wpisano bowiem zastrzeżenie o poziomie wydatków na obronność”.

Ekonomiści zauważyli, że stawki podatku VAT powinny zostać obniżone, gdyż z raportów Ministerstwa Finansów wynikało, że wszystkie warunki decydujące wpisane w automatyzm przepisów zostały teoretycznie spełnione. Przyznali jednak, że to raczej skutek twórczej księgowości i ukrycia dużej części wydatków państwa poza budżetem, niż faktycznego uzdrowienia finansów publicznych – pisze Radio ZET.

Stawki VAT będą wynosiły 23 procent i 8 procent w każdym roku, w którym wydatki na obronność mają wynieść co najmniej 3 procent PKB. W związku z zakupem sprzętu wojskowego związanego z wojną na Ukrainie, Polska będzie płaciła zwiększone wydatki na obronność przez najbliższe 10 lat. Wiceminister finansów Soboń zapowiedział, że „dopóki wydatki na obronność będą przekraczać 3 procent PKB, stawki VAT powinny pozostać na poziomie 8 i 23 procent”. Jednak w pewnym momencie może nie być kogo bronić, bo Polacy albo uciekną, albo po prostu padną z głodu.

Zapis oddalający możliwość przywrócenia niższych stawek VAT został przemycony w nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Rozwiązanie zostało poparte przez 300 posłów, 4 było przeciw, 144 wstrzymało się od głosu – informuje Radio ZET.

Czytaj także