18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Sorry PiS

ZERO PIENIĘDZY Z UNII DLA POLSKI?! Ważna decyzja TSUE

Emilia Waszczuk
02.12.2021  11:32
Pieniędzy z UE dla Polski już nie będzie? Miażdżąca decyzja TSUE
Pieniędzy z UE dla Polski już nie będzie? Miażdżąca decyzja TSUE Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER

Unia Europejska przestanie wspomagać Polskę finansowo? Po skargach Pis w sprawie "mechanizmu praworządności", zapadła ważna, miażdżąca decyzja TSUE.

Rząd jak ognia boi się, że ktoś każe im działać zgodnie z prawem i mówi o tym głośno. Gdy Unia Europejska zdecydowała, że wszelkie dotacje przyznawane będą państwom członkowskim tylko, jeśli te będą działać zgodnie z linią prawa, PiS podniosło lament i zaczęło się skarżyć. Skargę polscy politycy złożyli do samego TSUE, twierdząc, że mechanizm "pieniądze za praworządność" jest niezgodny z prawem wspólnoty.

Tak, można się w tym wszystkim zmieszać, a nawet pogubić. Dlaczego PiS i ich wspólnicy protestują przeciw przestrzeganiu przepisów prawa? Od miesięcy wiadomo, że Unia ma poważne zastrzeżenia do Polski, ale też Węgier, widzi, jak łamane są kolejne zasady demokracji, jak traktuje się sędziów i obywateli, odbiera kolejne prawa i wolności. Polski rząd chciałby za to dalej omijać przepisy, a jednocześnie czerpać z unijnej sakiewki miliardy euro. Ups, to się chyba nie uda.

Mechanizm "pieniądze za praworządność" zgodny z prawem

Polska i Węgry się buntują, ale bunt ten znów jest tłumiony. W czwartek 2 grudnia zapadł kolejny już wyrok w sprawie. Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Manuel Campos Sanchez-Bordona poinformował, że skarga dwóch zbuntowanych pastw została odrzucona. I że nie mogła zapaść w tej sprawie inna decyzja.

System ten (mechanizm warunkowości) został przyjęty na właściwej podstawie prawnej, jest zgodny z art. 7 TUE oraz z zasadą pewności praw

- poinformował Manuel Campos Sanchez-Bordona.

Celem tego rozporządzenia jest stworzenie szczególnego mechanizmu służącego zapewnieniu należytego wykonywania budżetu Unii, w sytuacji gdy państwo członkowskie popełnia naruszenia zasady państwa prawnego, które zagrażają należytemu zarządzaniu funduszami Unii lub jej interesom finansowym

- przekazał rzecznik TSUE.

Sanchez-Bordona podkreślił, że przestrzeganie praworządności i poszanowanie zasad państwa prawnego ma fundamentalne znaczenie dla prawidłowego wykonywania budżetu Unii Europejskiej.