18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

pierwsze szczegóły

ZNÓW LUZOWANIE OBOSTRZEŃ. Jest decyzja w sprawie maseczek!

Emilia Waszczuk
08.06.2021  10:12
Luzowanie obostrzeń. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało w sprawie maseczek
Luzowanie obostrzeń. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało w sprawie maseczek Fot: Grzegorz Bukała/REPORTER

Kolejne zmiany w obostrzeniach i decyzja o noszeniu maseczek ochronnych w tłumach oraz miejscach zamkniętych. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zdradza szczegóły.

W poniedziałek 7 czerwca w Polsce odnotowaliśmy najniższą dzienną liczbę nowych zakażeń koronawirusem od roku. To powinno oznaczać, że już za chwilę wrócimy do normalności. Pandemia wynosi się z kraju i widzą to już nawet rządzący. Stąd decyzja o dalszych krokach w znoszeniu obostrzeń.

We wtorek 8 czerwca kolejni politycy PiS zapowiadali, że już do końca tygodnia poznamy dokładne plany luzowania restrykcji pandemicznych na najbliższe miesiące. Latem mamy systematycznie pozbywać się ograniczeń. Co nas czeka?

Luzowanie obostrzeń na wakacje

Do sprawy odniósł się między innymi szef KPRM Michał Dworczyk, który zapewniał w Radiu ZET, że Polacy szczepią się na potęgę i za chwilę powinniśmy uzyskać odporność stadną a co za tym idzie – ustrzec się czwartej fali pandemii. Polityk nie chciał zdradzać żadnych szczegółów odnośnie znoszenia restrykcji, zapewnił tylko, że wszystkiego dowiemy się od premiera i ministra zdrowia jeszcze w tym tygodniu.

Dużo więcej powiedział we wtorek w Radiu Plus Wojciech Andrusiewicz. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia przekonywał, że do końca tygodnia Mateusz Morawiecki i Adam Niedzielski przedstawią plan na wakacje. Zaznaczył przy tym, że nie powinniśmy spodziewać się radykalnych zmian.

Na pewno na okres wakacyjny będzie ogłoszone kolejne dość delikatne luzowanie

– powiedział. Czemu nie będzie radykalnie? Bo obostrzenia już są poluzowane niemal do granic możliwości.

Maseczki w przestrzeniach zamkniętych – jest decyzja

Wojciech Andrusiewicz miał powiedzieć więcej, niż Michał Dworczyk i powiedział. Polityk zdradził jeden z planów PiS na znoszenie restrykcji – mowa o noszeniu maseczek.

Obowiązek zasłaniania nosa i ust maseczkami został jak na razie zniesiony wyłącznie w przestrzeni otwartej, w miejscach, gdzie nie ma tłumów i możemy zachować dystans społeczny. Wszędzie gdzie tłoczno, a także na przystankach, dworcach, targowiskach i przede wszystkim w miejscach zamkniętych i zadaszonych – maski nadal są obowiązkowe.

Czy prawo to się zmieni? Tu niestety nie mamy dobrych wieści. Andrusiewicz zdradził, że Ministerstwo Zdrowia nie zamierza znosić obowiązku noszenia maseczek przed końcem wakacji.

Czytaj także
Przeczytaj więcej