zarobiła fortunę

ŻONA MORAWIECKIEGO WYPRZEDAJE MAJĄTEK

Emilia Waszczuk
23.12.2021  09:08
ŻONA PREMIERA WYPRZEDAJE MAJĄTEK
ŻONA PREMIERA WYPRZEDAJE MAJĄTEK Fot: PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Żona premiera pozbywa się kolejnych nieruchomości. Iwona Morawiecka sprzedaje mieszkania i lokale w popularnych i "cennych" lokalizacjach we Wrocławiu. Zarobiła na tym majątek.

Premier Mateusz Morawiecki żyje skromnie, nie ma nadzwyczajnych pieniędzy czy (nie)ruchomości, które mogłyby stanowić o jego niezwykłym majątku. Ot przeciętny, ubogi polityk. Wiadomo jednak nie od dzisiaj, że szef rządu wcale na biedę nie narzeka, a przed laty ustanowił z żoną podział majątku i wszelkie wspólne dobra od tej pory należą do niej. Faktycznie więc małżeństwo to para bogaczy, ale w oświadczeniach premiera obywatele tego nie zobaczą.

W ostatnim czasie głośno było o tym, że Iwona Morawiecka sprzedała za olbrzymie pieniądze działkę we Wrocławiu, kupioną przed laty za bezcen od kościoła. Na transakcji tej zarobiła grubo, a premier jedyne co umiał w tej sprawie powiedzieć, to że dziennikarze ujawniający aferę, pomylili się w rachunkach. Teraz okazuje się, że pani premierowa wyprzedaje też mieszkania i lokale. A że Trybunał (nie)Konstytucyjny Julii Przyłębskiej orzekł, iż ujawnianie majątku partnerów polityków jest niekonstytucyjne, to szybko nie dowiemy się, ile państwo Morawieccy właśnie zarobili.

Iwona Morawiecka wyprzedaje majątek

Tymczasem Iwona Morawiecka wzięła się za wyprzedawanie majątku. Jak donosi "Gazeta Wyborcza", w 2020 roku sprzedała między innymi 658-metrowy lokal na wrocławskim Manhattanie. Nieruchomość należy do kompleksu zabytków przy placu Grunwaldzkim i już przed laty warta była 2,2 miliony złotych. Za ile Morawiecka ją sprzedała? Nie wiadomo, wszak ujawnianie majątków rodzin polityków jest (wedle Julii Przyłębskiej) niezgodne z konstytucją.

To nie koniec interesów pani premierowej. Już w 2021 roku miała pozbyć się kolejnych nieruchomości w samym centrum Wrocławia. Mowa o mieszkaniu przy ulicy Oławskiej, czyli popularnym wśród turystów i mieszkańców deptaku. I tu podobnie - kwota, jaką udało się Iwonie Morawieckiej uzyskać, nie jest znana. Wiadomo jednak, że przed laty na aukcji miejskiej Morawieccy za dwa mieszkania i lokal w kamienicy przy ulicy Oławskiej zapłacili zaledwie 740 tysięcy złotych. A że ceny nieruchomości poszły przez lata ostro w górę...

Nigdy się nie dowiemy?

Szef PiS zapowiadał jakiś czas temu, że jego rząd przyjmie ustawę o jawności majątków rodzin polityków. Problem w tym, że prawo takie jest samym politykom trochę nie na rękę - taki premier musiałby w końcu ujawnić, jakimi pieniędzmi i kwotami operuje jego żona. A chyba bardzo nie chce. Andrzej Duda skierował więc ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, a ten, tradycyjnie już orzekł, że coś, co jest dla PiS niewygodne, jest też niezgodne z konstytucją.

Czytaj także