18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

PiS vs koronawirus

Pandemia zatrzyma nas w domach? NOWE OGRANICZENIA OD 18 STYCZNIA

Emilia Waszczuk
08.01.2021  13:46
Co z ograniczeniami po 17 stycznia? Rząd rozważa zmiany
Co z ograniczeniami po 17 stycznia? Rząd rozważa zmiany Fot: DimaSid/SHutterstock

Część restrykcji zniknie, a może obostrzenia okażą się jeszcze dotkliwsze? Rząd rozważa zmianę ograniczeń po 17 stycznia. Wiceminister Olga Semeniuk zdradza szczegóły.

Już za chwilę koniec okresu, na który nałożono w Polsce narodową kwarantannę. Rzecznik rządu Piotr Müller obiecał, że już na początku najbliższego tygodnia poznamy dalsze plany rządu na walkę z pandemią i ewentualne luzowanie lub zaostrzenie restrykcji. Tymczasem wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk zapowiada, że możliwe jest częściowe uwolnienie gospodarki.

Nowe obostrzenia w Polsce od 18 stycznia?

Jeszcze w czwartek słyszeliśmy, że najpewniejszym scenariuszem jest brak zmian i przedłużenie obowiązujących do 17 stycznia obostrzeń o kolejne tygodnie. Pojawiły się jednak informacje o powrocie do szkół dzieci z roczników 1-3, a teraz część polityków żąda zniesienia zakazu handlu.

Olga Semeniuk w rozmowie z Money.pl poinformowała, że jej ministerstwo będzie rekomendować premierowi otwarcie galerii handlowych. Orzekła, że w zatłoczonych sklepach Polacy będą bezpieczniejsi, niż np. w pełnym chloru basenie.

Będziemy rekomendować, aby sprzedaż detaliczna i handel mogły być uaktywnione po 17 stycznia. Mówimy oczywiście o galeriach handlowych, ale też innych gałęziach biznesu. Handel w tym kontekście jest istotny z punktu widzenia potrzeb konsumentów, ale też wpływów do budżetu - powiedziała.

Pandemia i nowe ograniczenia. Kiedy decyzja?

Na temat obostrzeń i ewentualnych zmian mówił w piątek także wspominany już rzecznik rządu Piotr Müller. Polityk ogłosił, że... w zasadzie to nic nie wiadomo, na dwoje babka wróżyła, a to, czy coś się zaostrzy, złagodzi, czy raczej utrzyma, okaże się w ostatnim momencie. Teraz potrzebne są analizy i mogą one potrwać jeszcze kolejnych kilka dni.

W tej chwili rozważamy wariant z jednej strony utrzymania części obostrzeń, które są w tej chwili, być może nawet całkowitego utrzymania aktualnych obostrzeń jeszcze przez jakiś czas. Ale z drugiej strony są podnoszone argumenty, że niektóre z tych obostrzeń powinny być zmodyfikowane. I stąd dzisiaj spotkania Rady Medycznej i decyzja kierunkowa w tym zakresie, aczkolwiek być może trzeba będzie poczekać jeszcze na dane medyczne z początku przyszłego tygodnia

- powiedział w TVN24.

Czytaj także
Przeczytaj więcej