18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wyszło szydło z worka

Zakaz przemieszczania się jest BEZPRAWNY?!

21.12.2020  19:46
Sylwester i zakaz przemieszczania się
Sylwester i zakaz przemieszczania się Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Zakaz przemieszczania się, który ma zostać wydany na Sylwestra - jest... bezprawny?! Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar nie ma co do tego wątpliwości i wyraża nadzieję, że rządzący ostatecznie zrezygnują z tego pomysłu.

Sylwester będzie w tym roku inny niż wszystkie. Podczas oficjalnej konferencji prasowej przedstawicieli rządu, wydano komunikat, zgodnie z którym podczas tego wieczoru na Polaków spadnie zakaz przemieszczania się.

Sylwester: Zakaz przemieszczania się jest BEZPRAWNY?!

Od godziny 19:00 do 6:00 dnia następnego - nie będziemy mogli opuszczać domów. Zdaniem rzecznika prawd obywatelskich - Adama Bodnara takie rozporządzenie jest zupełnie bezprawne. Wolność przemieszczania się jest bowiem jedną z podstawowych konstytucyjnych wolności i może być ograniczana tylko na mocy ustawy.

Uważam, że wprowadzenie rozwiązania, które polegałoby na zatrzymaniu wszystkich mieszkańców RP w domach w czasie nocy sylwestrowej byłoby bezprawne, ponieważ nie ma ku temu odpowiednich przepisów ustawowych, które by tego typu regulacje pozwalały wprowadzić

- powiedział RPO.

Adam Bodnar dodatkowo zwrócił przy tym uwagę, że poza stanami nadzwyczajnymi korzystanie z wolności przemieszczania się nie może zostać zakazane. Tymczasem takiego stanu wciąż oficjalnie nie mamy.

Tego typu pozbawianie nas praw i wolności obywatelskich, pozbawianie nas istoty wolności przemieszczania się na podstawie rozporządzeń nie powinno następować

- podkreślił.

Myślicie, że faktycznie partia rządząca weźmie to pod uwagę, decydując ostatecznie o kształcie naszej nocy sylwestrowej? Rosnąca panika związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa z całą pewnością nie pomaga w podejmowaniu racjonalnych decyzji.

logo Tu się dzieje