18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zakaz sprzedaży

Cios w palaczy. Nowe prawo, "TYCH" papierosów NIE BĘDZIE

Wojciech Kozicki
13.05.2020  16:31
Papierosy mentolowe i zakaz sprzedaży - Unia Europejska uzależniona od dyrektyw?
Papierosy mentolowe i zakaz sprzedaży - Unia Europejska uzależniona od dyrektyw? Fot: Pixabay/omaralnahi

Macie problem z rzuceniem palenia? Unia Europejska jak zwykle dba o Polaków i ich zdrowie, więc ograniczy dostęp do papierosów. Od 20 maja wchodzi ostra zmiana przepisów. To koniec papierosów mentolowych!

Papierosy mentolowe i te z kapsułką smakową dla rządu to żyła złota, bostanowią aż 30% rynku i są oferowane w ponad 100 tys. punktów detalicznych. Jak informuje Business Indsider, w niektórych sklepach odpowiadają za 15 proc., a nawet 40 proc. obrotu. Jednak te produkty zostaną wycofane ze sprzedaży już 20 maja. Wciąż dostępne do kupienia będą jednak cygara i cygaretki mentolowe.

Papierosy mentolowe i zakaz sprzedaży

Tym razem to nie wina rządu PiS. Walka z „mentolami” to efekt działań Unii Europejskiej i nowej unijnej dyrektywy. To element prowadzonej kampanii przeciw uzależnieniu od tytoniu. Autorzy dyrektywy twierdzą, że aromaty stosowane w papierosach mentolowych utrudniają rzucenie palenia.

Co ciekawe, nawet 50% palaczy nie wie, że 20 maja wchodzi zakaz sprzedaży papierosów mentolowych. Jak stwierdził wiceprezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński z rozmowie z „Super Expressem”, aż 20%  palaczy deklaruje, że będzie kupować papierosy mentolowe na czarnym rynku.

Stajemy przed bardzo dużym wyzwaniem i jako organizacja zwracamy się z apelem w pierwszej kolejności do Ministerstwa Finansów, KAS, żeby nie dopuścili do zalania nas papierosami przemycanymi do Polski. Kolejny apel kierujemy do konsumentów, aby nie korzystali z wyrobów podrabianych z szarej strefy, które produkowane są bez żadnego nadzoru i nie spełniają norm jakościowych i mogą zawierać inne substancje niewiadomego pochodzenia. Trzeci apel kierujemy do mediów, aby uświadomić jak największą liczbę konsumentów o zbliżającym się zakazie sprzedaży - apeluje szef Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński. (businessinsider.com.pl)