18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Koniec pobłażliwości

Zakaz wstępu dla niezaszczepionych. PiS zapowiada kontrole

13.12.2021  12:15
Wojciech Andrusiewicz zapowiada kontrole zaszczepionych
Wojciech Andrusiewicz zapowiada kontrole zaszczepionych Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

PiS szykuje kolejny bat na antyszczepionkowców. Już we wtorek pojawi się rozporządzenie określające zasady weryfikacji certyfikatów covidowych. Jak poinformował Wojciech Andriusiewicz, bez szczepienia wejście do hotelu, kina czy restauracji będzie znacznie utrudnione.

Od 15 grudnia w Polsce obowiązywać będą nowe obostrzenia pandemiczne. Ograniczenia obejmą między innymi transport publiczny, gdzie obłożenie będzie mogło wynosić 75 procent. W barach, kinach, restauracjach, hotelach, kościołach i obiektach sportowych limit ten obniżono do 30 procent. Restrykcje nie będą dotyczyły osób, które zostały zaszczepione przeciw COVID-19.

Certyfikaty covidowe w Polsce

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz przekazał, że rozporządzenie, umożliwiające weryfikację osób, które przyjęły szczepionkę, pojawi się już we wtorek. Dokument zawierał będzie "dokładne wskazanie, na czym ma polegać udowodnienie, czy jesteśmy osobą zaszczepioną, czy mamy certyfikat covidowy".

Jeżeli klient zechce wejść ponad limit, jest obowiązany pokazać certyfikat covidowy. Czyli klient jest zobowiązany, jeśli zechce wejść. Jeżeli nie, nie musi niczego okazywać - podkreślił Andrusiewicz.

Rzecznik resortu zdrowia dodał też, że dzieci w wieku od 5 do 11 lat otrzymały kierowania na szczepienia  przeciw COVID-19. Zapisy ruszą już po północy.