18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

KORONA-cja?

Zaprzysiężenie Dudy w zaskakującym miejscu!

Wojciech Kozicki
16.07.2020  14:26
Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy poza Sejmem?
Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy poza Sejmem? Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie 2020, a rywal rozstał roztrzaskany. Teraz czas na zaprzysiężenie prezydenta na II kadencję. Co ciekawe, tym razem z powodu koronawirusa nie odbędzie się ono w Sejmie.

Andrzej Duda wygrał wybory, Rafał Trzaskowski wraca do ratusza. Wielbiciele prezydenta zapewne oczekują już na zaprzysiężenie, ale może czekać ich niespodzianka. Uroczystość zwyczajowo odbywa się na sali plenarnej Sejmu. Tym razem, ze względów bezpieczeństwa sanitarnego w związku z zagrożeniem koronawirusem 6 sierpnia, zaprzysiężenie może odbyć się w zupełnie innym miejscu.

Zaprzysiężenie prezydenta Dudy

Jak nieoficjalnie dowiedzieli się reporterzy rmf24.pl, zaprzysiężenie Andrzeja Dudy odbędzie się na Stadionie Narodowym. Wybrano taką lokalizację, ponieważ jest tam wystarczająco dużo miejsca, żeby zachować bezpieczne odstępy między gośćmi.

Obecnie, aby zaprzysiężenie mogło odbyć się w Sejmie, marszałek Elżbieta Witek musiałaby znieść obowiązujący limit miejsc.

Przypomnijmy, że głowa państwa składa przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym, czyli połączonymi izbami Sejmu i Senatu - to już w sumie 560 osób. Zapraszani są również byli prezydenci, premierzy, marszałkowie Sejmu i Senatu, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i wyznań i kościołów w Polsce. Łącznie z pracownikami Kancelarii Prezydenta oraz dziennikarzami to nawet około tysiąca osób – pisze rmf24.pl